Mąkę otrzymujemy ze zmielonych ziaren zbóż. Dzielimy ją na mąkę jasną oraz ciemną. Mąka, jest produktem wysokokalorycznym, ponieważ zawiera dużo węglowodanów, a także białka. Posiada również dużo składników mineralnych takich jak: magnez, wapń, fosfor oraz żelazo, a także wiele witamin z grupy B.
Spożywanie produktów z mąki żytniej, która zawiera około 16% błonnika, poprawiaja budowę tkanki mięśniowej, oczyszcza naczynia krwionośne, poprawia trawienie. Im ciemniejsza mąka, tym więcej wartościowych składników posiada a liczba, która określa jej typ, jest wyższa (np.mąka tortowa ma 450, razowa 2000).
Mamy różne rodzaje mąki:
mąka poznańska- typ 500, nadaje się do pierogów, sosów, zasmażek oraz na pizzę.
mąka tortowa- typ 450, możemy z niej piec biszkopty, lekkie ciasta ucierane
mąka luksusowa- typ 550, pieczemy z niej ciasta drożdżowe i drożdżówki
mąka krupczatka- typ 500, szczególnie nadaje się do ciast i ciasteczek kruchych, półkruchych, np. do szarlotki, skubańcy, różnych ciastek z dżemem, czekoladą, czy serem.
mąka wrocławska- typ 500, nadająca się do ciast francuskich, półfrancuskich, do ciast drożdżowych, naleśników z owocami, dżemem, jak również ciast z różnymi pysznymi dodatkami.
mąka żytnia- wykorzystujemy przede wszystkim do wypieku chleba. Aby chleb był lekki, delikatny, można do mąki żytniej dodać mąki pszennej, która posiada dużo glutenu i spulchnia wyrabiane ciasto. Dzięki temu pszenne wyroby są piękne, wyrośnięte i smaczne.
Tak więc trudno wyobrazić sobie kuchnię bez tego produktu, który zawiera cenne wartości odżywcze i, z której możemy wypiekać rozmaite pyszności.
W jaki sposób karmić dziecko uczulone na gluten. >>>