Surówki z warzyw

Garść praktycznych porad pomocnych przy sporządzaniu surówek.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Surówki z warzyw
Surówki, jak sama nazwa wskazuje, są to potrawy przyrządzone z surowych warzyw. Od dawna znane są i stosowane surowe ogórki kiszone i świeże, pomidory z cebulą, sałata zielona, kapusta kiszona z cukrem i cebulą, rzodkiew tarta z solą i rzodkiewka. Przy przyrządzaniu surówek musimy przestrzegać pewnych prawideł. W przeciwnym razie zamiast korzyści mogłyby one przynieść nam nawet szkodę.

1.Wszystkie warzywa i owoce przeznaczone na surówki muszą być przed obraniem starannie umyte, a po obraniu spłukane w bieżącej wodzie.

2.Warzywa o twardej tkance, jak marchew, selery, buraki, a z przypraw np. chrzan, należy rozrobnic na tarce lub drobno pokroić, aby wydobyć z nich jak najwięcej soku i rozpuszczonych w nim składników.

3.Drobno pokrojone warzywa trzeba polać sosem, który łączy składniki surówki w całość, ułatwia jej przełykanie i ochrania witaminową wartość surówki. Sos przyrządzić można rozmaitymi sposobami z surowej, gęstej śmietany, majonezu lub po prostu oleju. Tłuszcz zawarty w sosie wzmaga też sytość surówki. Olej, który przeznaczamy do surówki, powinien być świeży. Ma odznaczać się miłym zapachem i łagodnym smakiem.

4.Aby polepszyć smak surówek i wprowadzić kwas chroniący witaminę C przed zniszczeniem, każdą surówkę zakwasza się – kwasami naturalnymi, czyli kwaśnymi jabłkami, ogórkami kiszonymi, kwasem ogórkowym, pomidorami, miazgą pomidorową, startym rabarbarem, sokiem z porzeczek, kwaskiem cytrynowym lub rozcieńczonym octem.

5.Surówkę trzeba smacznie przyprawić pachnącymi i ostrzejszymi dodatkami np. chrzanu, tartej rzodkwi, szczypiorku, cebuli, porów, musztardy. Dla zapachu dodaje się zielony koperek lub pietruszkę, szczypiorek, majeranek… Nieodzownymi składnikami prawie wszystkich surówek są sól, pieprz, cukier. Wszelkie surówki przyrządzamy tuż przed podaniem ich do spożycia.