Kupujesz suszarkę do grzybów? Zobacz, czego się wystrzegać!

Jeśli stoisz przed wyborem dobrej suszarki do grzybów - dobrze trafiłeś! Tu znajdziesz opinie użytkowników suszarek, którzy po raz drugi nie wybraliby modelu, jaki nabyli. Dlaczego? Na co uważać podczas zakupu? Zobacz!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Kupujesz suszarkę do grzybów? Zobacz, czego się wystrzegać!
fot. Adobe

Wiele osób wybierając suszarkę do grzybów sugeruje się wyłącznie jej mocą. Na rynku dostępne są modele o mocy od 240 W do 700 W. Suszarka o mocy 250 W potrzebuje od 3 do 15 godzin, by dobrze wysuszyć grzyby (zależy to od rodzaju grzybów i stopnia ich wilgotności). Średnio koszt wysuszenia jednej partii wynosi 2 złote. Jeśli nie wiesz, jaki model urządzenia wybrać, przeczytaj nasz poradnik: Jak wybrać suszarkę do grzybów?


Które funkcje suszarek do grzybów często się psują?

  • termostat

to przydatna funkcja, ale niestety zdarza się, że urządzenie ma wadę termostatu, w związku z czym może nie utrzymywać właściwej temperatury nadmuchu. Oczywiście nowy sprzęt objęty gwarancją można naprawić bez ponoszenia kosztów, jednak w sezonie grzybowym wolelibyśmy tego uniknąć.
  • wentylator
nie jest niezawodny, aczkolwiek bardzo praktyczny. Dzięki niemu produkty są równomiernie suszone.

Na co jeszcze narzekają posiadacze suszarek do grzybów?

  • zbyt głośna praca urządzenia
użytkownicy suszarek do grzybów często skarżą się na to, że urządzenie pracuje zbyt głośno. Zazwyczaj dotyczy to tańszych modeli suszarek. Jeśli masz taką możliwość, poproś o włączenie suszarki w sklepie. Pamiętaj jednak, że w warunkach domowych zazwyczaj jest cicho i dźwięki, jakie generuje urządzenie będą bardziej słyszalne.
  • nieszczelna pokrywa
pokrywa urządzenia powinna być szczelna - tylko to zapewnia wydajne suszenie. 
  • zbyt małe otwory w sitach
im większe otwory w sitach, tym lepszy przepływ powietrza, a co za tym idzie wydajniejsze suszenie. Warto wybrać suszarkę z przezroczystymi sitami i pokrywą przynajmniej w części przejrzystą - dzięki temu bez otwierania suszarki będziesz w stanie kontrolować stopień wysuszenia grzybów i innych produktów.

Zwróć także uwagę na to, jak duże odstępy między sitami posiada suszarka, lub - czy da się regulować ich wysokość.

Do przydatnych funkcji suszarek do grzybów, warzyw i owoców należą też: timer, termoregulator czy obrotowe sita. Tę ostatnią znajdziemy wyłącznie w droższych modelach. Podczas zakupu zwróć też uwagę na to, czy sita można myć w zmywarce - to bardzo ułatwia pracę.

A jakie są Twoje doświadczenia z suszarkami do grzybów? Jaki model posiadasz i czy nie żałujesz swojego zakupu? Zostaw swój komentarz, będzie cenny dla nas i dla innych!