Bożonarodzeniowe pierniczki w połowie listopada? Czemu nie. Za oknem szaro, pochmurno, a w studio Colours of Coffee w Warszawie od rana radosna atmosfera i przyjemny zapach świeżo upieczonych świątecznych pierniczków.
"Takie ciasto powinno leżakować 4-6 tygodni, więc to ostatni dzwonek, by przygotować je z myślą o świętach, a tuż przed Bożym Narodzeniem upiec i korzennym aromatem napełnić cały dom. Z mojego przepisu wychodzi spora ilość pysznych pierniczków. Przechowują się doskonale i są wspaniałym poczęstunkiem w czasie karnawału" - zdradziła Ewa.
Po wykrojeniu fantazyjnych form i upieczeniu ciastek przyszedł czas na dekorowanie. Uczestnicy własnoręcznie przygotowali lukier, ucierając sok z cytryny i cukier puder w tradycyjnych, glinianych makutrach. Część lukru wymieszano z barwnikami spożywczymi, uzyskując w ten sposób różnobarwne masy do zdobienia pierniczków. Uczestnicy mieli także do dyspozycji kolorowe posypki w różnych kształtach, z których tworzyli fantazyjne wzory na własnych ciasteczkach.
Sposób na wyśmienite pierniczki, to nie jedyny akcent świąteczny podczas tego spotkania. Pani Ewa podzieliła się z uczestnikami opowieściami o tradycjach bożonarodzeniowych pielęgnowanych przez jej rodzinę, a także zaprezentowała trzy aranżacje wigilijnego stołu. Biel ze złotem, biel z czernią i kryształowymi dodatkami oraz zieleń z czerwienią to motywy, które idealnie podkreślą nastrój tego wyjątkowego wieczoru. Elegancką zastawę i dodatki stołowe zapewniła marka Villa Italia.
Więcej propozycji na smakowite dania wg receptur Ewy Wachowicz można znaleźć w jej programie „Ewa Gotuje”, który jest emitowany na Polsat Food Network codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00, 17.00 i 22.00.
Przepis na pierniczki krakowskie wg Ewy Wachowicz (taka porcja wystarczy na obdarowanie całej rodziny i znajomych:))
Ciasto:
- 1kg cukru
- 1 kg miodu wielokwiatowego
- 4 kostki masła
- 2,5 – 3kg mąki
- 12 jajek
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżeczki sody
- 1-2 łyżki przyprawy korzennej do piernika
- skórka otarta z jednej pomarańczy
Lukier:
- sok z cytryny
- cukier puder
Jak przyrządzić pierniczki:
1. Masło roztapiam, wsypuję cukier. Gdy się rozpuści, dodaję miód. Zdejmuję z ognia, dodaję przyprawy korzenne i skórkę pomarańczową. Studzę.
2. Jajka miksuję. Do mąki wsypuję proszek do pieczenia i sodę, przesiewam. Stopniowo, naprzemiennie łączę jajka oraz przesiane, sypkie składniki z wystudzoną słodką masą. Dobrze mieszam i odstawiam na 4-6 tygodni do leżakowania – najlepiej w glinianym naczyniu w chłodnym miejscu. Ciasto powinno być dość twarde, co zależy od wielkości jajek i jakości mąki.
3. Piernikowego „staruszka” dzielę na kilka części. Rozwałkowuję jak pierogi. Mocno podsypuję mąką, by ciasto nie kleiło się do stolnicy. Wycinam serca, anioły, gwiazdki itd.
4. Układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę w piekarniku nagrzanym do 180 st. C ok. 30 minut – na złoty kolor.
5. Gotowe pierniczki zdobię lukrem lub polewą z czekolady (najprostszy i najsmaczniejszy lukier robię ucierając sok z cytryny z cukrem pudrem na puszystą gęstą masę, natomiast tabliczkę czekolady roztapiam nad kąpielą wodną dodając łyżkę masła i łyżkę mleka).
Zainteresowała was posiać Ewy Wachowicz? Poczytajcie więcej >>>
zbysiowa