Domowe dodatki do świątecznych wypieków

W ramach przygotowań do Świąt proponuję własnoręcznie przygotować kilka podstawowych dodatków do ciast, deserów i kompotów.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Domowe dodatki do świątecznych wypieków
Domowa przyprawa do pierników

Jest bardziej aromatyczna od tych kupowanych w sklepach, a przede wszystkim bez zawartości mąki i cukru w składzie.

10 g imbiru
25 g cynamonu
7 g ziaren kardamonu
7 g goździków
5 g gałki muszkatołowej
5 g ziela angielskiego
3 g czarnego pieprzu
3 g ziaren anyżu

Wszystkie składniki zmielić i wymieszać. Najlepiej użyć młynka do kawy lub wymieszać kupione już zmielone przyprawy. Oczywiście skład można modyfikować, jeśli jakiejś przyprawy nie lubimy.

Wymieszaną przyprawę przechowywać w szczelnym pojemniku, chronić przed światłem. Należy pamiętać, że domowa przyprawa do pierników jest bardziej aromatyczna od tej kupowanej w sklepie, dlatego używamy jej w mniejszych ilościach.

Skórka pomarańczowa kandyzowana

1 szk. pokrojonych skórek
1 ½ szk. cukru
3 łyżki wody

Pomarańcze bardzo starannie umyć w gorącej wodzie, aby pozbyć się z nich chemicznych środków konserwujących. Obrać je bardzo cienko, bez albedo /białej skórki/.

Obrane skórki zalać zimną wodą i moczyć 2 doby, zmieniając wodę 3-4 razy dziennie. Po 2 dobach moczenia skórki włożyć do rondelka i zalać zimną wodą i gotować 10 min. Wodę odlać, skórki ostudzić i pokroić w drobną kostkę.

Z cukru i wody ugotować syrop, wrzucić do niego skórki i gotować 10 min. na małym ogniu, stale mieszając. Odstawić z ognia i zostawić na 24 godziny. Po upływie tego czasu zagotować skórki i jeżeli są już mocno nasycone syropem, tzn. są przezroczyste, przełożyć je do słoiczków. Jeśli nie, to zagotować je jeszcze raz i gotować 5-10 min.

Można ją przechowywać do 2 miesięcy w chłodnym miejscu, jeśli chcemy dłużej, musimy słoiki pasteryzować 15 min.

*Jeśli ją pasteryzuję, to taką po zakończeniu ostatniego gotowania, gdy cała jest zatopiona w syropie. Skórkę na zdjęciu, nie pasteryzowałam, tylko wylałam na sitko i tak ją zostawiłam, aż skórka była porządnie odsączona z syropu. Od czasu do czasu potrząsałam sitkiem i mieszałam, aby przyspieszyć ten proces. Praktycznie na tym sitku ta skórka podeschła dość mocno i już jej nie pasteryzowałam, bo planuję ją zużyć na Święta.

Gotową skórkę też od czasu do czasu przemieszam lub potrząsnę słoiczkiem, aby skórka się nie posklejała. W ten sposób przygotowana skórka jest mniej słodka i nie jest twarda.

Domowy cukier waniliowy

Można go używać do ciast, deserów, ciasteczek, mas i kremów do ciast, a nawet do kawy i gorącego mleka.

1/2 kg drobnego cukru do wypieków
1-2 laski wanilii

Laskę wanilii rozciąć wzdłuż, wyskrobać nasionka. Wymieszać z cukrem nasionka i puste laski wanilii, przesypać do słoika. Szczelnie zakręcić i od czasu do czasu wstrząsnąć słoikiem. Cukier jest gotowy do użycia po ok. 2 tygodniach, ale oczywiście z każdym dniem jest bardziej aromatyczny.