Światowy Dzień Chleba - 16 października

Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników ogłosił 16 października Światowym Dniem Chleba - World Bread Day. Święto chleba ustanowiono w 1997 roku, podczas posiedzenia Światowej Unii Piekarzy i Cukierników w Paryżu. Warto w tym dniu upiec samodzielnie chleb w domu i cieszyć się jego wyjątkowym smakiem i zapachem!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Światowy Dzień Chleba - 16 października
fot. Fotolia

W naszym menu chleb gości codziennie - smaczną kanapką zajadamy się na śniadanie, kolację, w pracy, szkole lub na pikniku. Jest jednym z najstarszych (pierwszy chleb wypiekany tysiące lat temu - w starożytnym Egipcie) i jednocześnie najczęściej spożywanym produktem na świecie.

Chleb jest zdrowym źródłem energii dla naszego ciała i mózgu! Błonnik ukryty w chlebie ma dobroczynny wpływ na nasz układu pokarmowy - przyśpiesza metabolizm i chroni przed zaparciami. Węglowodany, które również znajdują się w pieczywie wypełniają nasz żołądek przez co szybciej czujemy się nasyceni.

węglowodany zawarte w pieczywie są dobrymi wypełniaczami żołądka

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/chleb-nie-tuczy-i-jest-zrodlem-witamin-z-grupy-b-oraz-blonnika_33687.html

Aminokwasy, witaminy z grupy B, A i D oraz witaminę E i PP, a także minerały: wapń i sód, a także potas, fosfor, magnez, miedź, cynk i żelazo również znajdziemy w chlebie.

Chleb Chleb
Zdjęcia: Fotolia

CIEKAWOSTKI O CHLEBIE

W Egipcie około 2000 lat p.ne. wynaleziono zakwas do wypieku chleba

Astronom Mikołaj Kopernik w swoim dziele zatytułowanym „Panis coquendi ratio” czyli „Obrachunek wypieku chleba”, umieścił przepisy na chleb oraz tablice, które umożliwiały wyliczenie cen chleba biorąc pod uwagę zarówno nakłady pracy jak i zużyte surowce.

Rogaliki to patent piekarzy z austriackiego Wiednia. Rycerze wyruszający na wyprawę krzyżową zabierali ze sobą świeżo wypieczone pieczywo w kształcie półksiężyca.

Ojczyzną bagietki jest Francja. Wypiek wymyślili dla żołnierzy, piekarze Napoleona Bonaparte, którzy uznali, że bagietka będzie idealnie mieściła się w kieszeniach żołnierskich spodni.

Pierwsza automatyczna krajalnica do chleba powstała w 1912 roku w Stanach Zjednoczonych, jej wynalazcą był Otto Frederick Rohwedder.

Chleb
Zdjęcie: Fotolia

PRZEPISY NA CHLEB

W naszym artykule jak zrobić domowy chleb znajdziecie wyczerpującą odpowiedź na to pytanie. Dowiecie się jak przyrządzić zakwas, poznacie pierwszy przepis na chleb i swoim domowym wypiekiem będziecie mogli cieszyć się na śniadanie.

Chleb w naszym menu gości codziennie. Jak go przechowywać, aby móc cieszyć się jego smakiem dłużej? Sprawdźcie koniecznie!

Przepisy na oryginalne w smaku chleby - znajdziecie w poradzie tradycyjny chleb.

Świeży chleb smakuje wspaniale. Macie swoje ulubione przepisy na domowe pieczywo - chleb, bułeczki, rogaliki? Czekamy na Wasze inspirujące receptury! Cenne wirtuale czekają!