Tradycyjny chleb

  • 3

Bez chleba nie wyobrażamy sobie śniadania. Jego samodzielne przygotowanie nie sprawi większych trudności, a gotowy produkt będzie znacznie smaczniejszy i zdrowszy od tego zakupywanego w sklepie. Przeczytajcie artykuł i sprawdźcie się jak upiec pyszny chleb w domu!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Tradycyjny chleb
fot. Fotolia
HISTORIA CHLEBA

Chleb znany jest ludzkości już od wielu tysięcy lat! Na przestrzeni wieków i wraz rozwojem ludzkiej wiedzy i umiejętności, skład chleba ulegał zmianie. Wiele tych zmian zależało od uprawy, dostępności i zasobności zbóż.

Wypiek chleba rozpoczynano od rozcierania ziaren, mieszania ich z wodą i smażenia powstałej papki, z której powstawały chlebki przypominające kształtem placki. Ponieważ, nie dodawano do nich drożdży ani zakwasu, które wymyślono później, w smaku były dość mdłe.

Chleb na zakwasie zaczęli wypiekać Egipcjanie. W jaki sposób uczynili chleb pulchnym?

Jedna z hipotez głosi, iż pewna niewolnica miała upiec placki dla swojego pana, ale zapomniała o papce zbożowej pozostawionej na słońcu. Gdy okazało się, że zaczęła ona fermentować, w obawie że zostanie ukarana za zmarnowanie ciasta, postanowiła upiec z niej chleb. Błąd ten okazał się dla niej korzystny, gdyż były one bardziej pulchne i smaczniejsze niż poprzednie!

Domowy chleb  Domowy chleb
Zdjęcia: Fotolia

Początkowo chleby wypiekane były na rozgrzanych kamieniach lub w popiele. Potem pojawiły się piece ziemne i piece murowane. W późniejszych latach proces wyrobu chleba ulegał mechanizacji tak samo, jak sam sposób wypieku.

CZY CHLEB JEST ZDROWY?

Czy warto jeść chleb, czy tuczy i czy jest zdrowy? - oto najczęstsze pytania dotyczące kwestii zarówno jedzenia jak i wypiekania chleba. W wielu książkach, gazetach i artykułach krążą mity głoszące, iż pieczywo niekorzystnie wpływa na nasz organizm, a nawet sprzyja powstawaniu chorób.

Jak jest prawda na temat chleba?

Pieczywo jakim jest chleb to skarbnica energii dla ciała i mózgu! Ich podstawą są węglowodany, które stanowią podstawę piramidy żywieniowej człowieka oraz bazę naszych codziennych posiłków. Te składniki odżywcze zaspokajają zapotrzebowanie na energię aż w 60%, a dodatkowo pełnią one funkcje zapasowe, transportowe, budulcowe i odżywcze.

Chleb jest bardzo cennym źródłem dobroczynnego dla przewodu pokarmowego błonnika. Dzięki swoim właściwością zwiększa on ilość pokarmu w jelitach i sprawia, że na dłuższy czas jesteśmy wolni od głodu. Błonnik powoduje także ruchy robaczkowe jelit co przyspiesza metabolizm i chroni przed zaparciami!

Koniecznie wspomnieć trzeba też o tym, że chleb jest świetnym źródłem aminokwasów, witamin, minerałów i substancji odżywczych. Znajdziemy w nim witaminy z grupy B, witaminę E i PP. Smakołyk ten potrafi zapewnić organizmowi również niezbędnej do funkcjonowania miedź, cynk i żelazo!

JAK ZROBIĆ CHLEB?

Chleb który zakupimy w sklepie pełen jest chemicznych ulepszaczy, które powodują, że wypiek na dłużej zachowuje świeżość, pulchność i intensywny smak. Taki stan rzeczy sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielne przygotowanie pieczywa w swoim domowym zaciszu. Jak należy zabrać się do jego przygotowania?

Domowy chleb

Zdjęcie: Fotolia

Naszą przygodę z pieczeniem chleba zacząć musimy od wyboru odpowiedniej mąki. Najzdrowsza okaże się mąka żytnia, lub pszenna razowa, gdyż zawiera więcej wartościowych mikroelementów niż mąka oczyszczona. Decydując się na mąkę razową, warto zwrócić uwagę na jej typ - do chleba najlepsza będzie mąka typu 2000 bądź 1800.

Kolejna rzecz potrzebna do produkcji chleba to zakwas chlebowy. Dostępny jest  on praktycznie w każdej piekarni lub sklepie z ekologiczną żywnością.

Jeśli macie więcej czasu i planujecie regularnie wypiekać domowe pieczywo warto pokusić się o samodzielne wyhodowanie potrzebnego zakwasu! Do jego zrobienia potrzebna będzie mąka żytnia razowa i zwykła woda. Do słoika lub glinianego naczynia wsypujemy ½ szklani mąki, którą zalewamy taką samą ilością wody. Przygotowaną miksturę mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy. Następnego dnia dodajemy 1/4 szklankę mąki i 1/4 szklanki wody i ponownie mieszamy. Zabieg ten powtarzamy przez ok. 6 dni kilka dni. Jeśli po tym czasie zakwas nabierze kwaskowego aromatu, a na jego powierzchni pojawią się niewielkie bąbelki, oznacza że jest gotowy do wykorzystania! Przygotowany zakwas śmiało przechowywać można w lodówce, pamiętając by dokarmiać go mąką i wodą co jakiś czas!

Potrzebne do zrobienia chleba produkty, wystarczy już tylko dokładnie wyrobić na jednolite ciasto,odczekać aż wyroście, przełożyć do formy, a po upieczeniu cieszyć się jego wyjątkowym, aromatycznym zapachem!

NASZE WYJĄTKOWE CHLEBY

Wypiek domowego chleba to możliwość do kulinarnego eksperymentowania! Tradycyjny wypiek naszych mam i babć doskonale zasmakuje gdy wzbogacimy go o esencjonalne zioła, kiełki, nasiona, suszone pomidory, kawałki dyni, a nawet mięso, ser i owoce!

Jeśli brak Wam pomysłów na domowy wypiek na zakwasie, koniecznie zajrzyjcie do naszego działu na pieczywo, gdzie zainspirujecie się do stworzenia naprawdę fantastycznych przysmaków.

My szczególnie polecamy Wam sprawdzony przez wielu przepis na chleb pszenny na zakwasie z ziarnami oraz idealny na Boże Narodzenie - świąteczny razowiec na młodym zakwasie – cynamonowy!

Świąteczny razowiec na młodym zakwasie - cynamonowy  Chleb pszenny na zakwasie z ziarnami

Chleb to wspaniały produkt, który sprawdzi się o każdej  porze dnia. Warto zadbać o swoje menu i przygotować go samodzielnie. Korzystajcie z naszych sprawdzonych receptur lub dowolnie je urozmaicajcie. Zapraszamy!