Światowy Dzień Walki z Otyłością

  • 1

Na 24 października co roku przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Światowy Dzień Walki z Otyłością
 Tego dnia zwracamy szczególną uwagę na problem otyłości, jej przyczyny i sposoby walki z dodatkowymi kilogramami. Z tej okazji Poradnia Dietetyczna food&diet w dniach 23 – 25 października 2008 zorganizowała dla Warszawiaków cykl spotkań ze specjalistami różnych dziedzin: dietetykami, lekarzem, instruktorem Nordic Walking i psychologiem. Inicjatywa ma na celu pokazanie Warszawiakom do czego prowadzi zwiększona masa ciała, jak zapobiegać otyłości i jak łączyć odpowiednią, racjonalną dietę z aktywnością fizyczną. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.
Obecnie wszystkie kraje UE biją na alarm w związku z epidemią otyłości. Według raportu WHO z kwietnia 2006 roku dotyczącego występowania nadwagi i otyłości wśród Europejczyków szacuje się, że nadwagę (BMI 25 - 29,9 kg/m2) ma 25 - 75% ludzi czyli około 400 mln osób. Natomiast otyłość (BMI > 30 kg/m2) występuje wśród 30% Europejczyków, czyli u 130 mln ludzi. Powyższy raport przewiduje, że w 2010 roku w Europie będzie ponad 150 mln otyłych osób. Obecnie średnie BMI dla Europejczyków wynosi 26,5 kg/m2.

Tydzień Walki z Otyłością to nowa idea walki z nadwagą. Specjaliści Food & Diet uznali że Dzień Walki z Nadwagą i Otyłością to za mało. Jak mówi Magdalena Szymańska – „Jak wskazują badania wiele osób próbuje się odchudzać, przechodzi na dietę, jednak w ciągu 5 lat, 90% z nich wraca do dawnej wagi. Z tego też powodu postanowiliśmy o skutecznych metodach walki z nadwagą i otyłością mówić dłużej niż jeden dzień. Dlatego nasza akcja będzie trwać cały tydzień.

Warto wiedzieć dlaczego walka z nadwagą jest tak karkołomna i trudna. Jak mówi dietetyk Ewa Ceborska „Podejmując decyzję o odchudzaniu musimy zdać sobie sprawę, że powinna to być terapia kompleksowa. Samą dietą lub ćwiczeniami nie zdziałamy dużo. Natomiast łącząc te dwa elementy i dodając do tego wsparcie psychologiczne mamy szansę wygrać walkę z wagą raz na zawsze.”

W ramach akcji „Stop nadwadze” można było wziąć udział w darmowych wykładach i warsztatach. Spotkania były prowadzone przez specjalistów z kilku dziedzin: lekarza, dietetyka, psychologa i instruktora Nordic Walking. Na zajęciach z dietetykami uczestnicy dowiedzieli się dlaczego plan żywieniowy powinien być indywidualnie dopasowany, jak robić zakupy spożywcze aby były zdrowe oraz jak komponować swój jadłospis. Z pomocą psychologa można było popracować nad swoją motywacją w odchudzaniu i akceptacji siebie. Nie zabrakło również atrakcji z działu „aktywność fizyczna”. Organizator oferował bezpłatne lekcje Nordic Walkingu oraz warsztaty z terapii kręgosłupa.