Jak zrobić ciasto na naleśniki?

  • 1

Ciasto na naleśniki robi się z mąki, jajek, mleka, tłuszczu i cukru. Masa o prawidłowej konsystencji jest lekko lejąca się. Ciasto można zrobić także bez jajek lub bez mąki.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak zrobić ciasto na naleśniki?
fot. Fotolia
Naleśniki to jedno z dań, które uwielbiamy. Serwujemy je na słodko z serem lub owocami, jak również na słono z farszem pieczarkowym, mięsnym lub warzywnym. Co więcej – stanowią także podstawę do zrobienia pysznych krokietów. Jednak, aby móc cokolwiek zrobić, trzeba najpierw zaopatrzyć się w dobre ciasto. Jak je przygotować?
 
Przepis na puszyste naleśniki
 
Tradycyjne naleśniki powinny być puszyste, lecz jednocześnie lekkie i łatwe do zawijania. Taki rezultat można osiągnąć dzięki idealnym proporcjom poszczególnych składników ciasta.
  • Do przygotowania ciasta naleśnikowego będą potrzebne: mąka do naleśników, jajka, mleko, olej (w proporcjach 1 szklanka: 2 sztuki: 1 szklanka: 3 łyżki), woda gazowana (ilość zależy od gęstości otrzymanego ze wcześniejszych składników ciasta), sól.
  • Mąkę, jajka, mleko, olej i sól umieszcza się w misce, miksuje na gładką masę.
  • Porcjami dolewamy wodę do osiągnięcia idealnej konsystencji (tj. lekko lejąca się, ale nie całkiem płynna). 
  • Gotowe ciasto można użyć od razu, jednak lepszy efekt osiągnie się, gdy odstawi się je na min. 15-20 minut. 
Naleśniki bez jajek
 
Naleśniki to danie, którym mogą się cieszyć nie tylko mięsożercy czy fani jajek. To również potrawa, którą bez problemu można przygotować bez jajek. Jedyne co musimy w tej sytuacji zrobić, to nieco zmienić proporcje pozostałych składników. Co to oznacza? Że zwiększamy ilość płynów tak, aby ich stosunek względem mąki wynosił 1:1. Czyli przykładowo: 0,5 szklanki mleka roślinnego+0,5 szklanki wody gazowanej+3 szklanki mąki. Olej można zredukować lub zastosować w tej samej ilości co przy zwykłych naleśnikach. 
 
Naleśniki bez mąki
 
Nie oznacza to, że nasze placki będą składały się z samych płynów. Wystarczy zamiast mąki wykorzystać kaszę manną, płatki owsiane, płatki ryżowe lub jakikolwiek inny jej zamiennik. Aby zrobić dobre ciasto na naleśniki, najlepiej jest wykorzystać pierwszą opcję. Kasza manna jest bowiem bardzo drobna i najbardziej przypomina strukturą mąkę. Jeśli nasz problem polega jedynie na niemożności wykorzystania mąki pszennej – możemy sięgnąć po wersję bezglutenową