Święta Bożego Narodzenia u naszych sąsiadów

  • 1

Mówi się, że co kraj to obyczaj. W kontekście świąt Bożego Narodzenia stwierdzenie to pasuje idealnie, bo chociaż każdy z naszych sąsiadów obchodzi wigilię to jednak każdy na swój sposób, z odrębnymi tradycjami i zwyczajami.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Święta Bożego Narodzenia u naszych sąsiadów
fot. Fotolia
Święta w Niemczech

Niemcy bardzo dużą wagę przywiązują do Adwentu i symbolizującego go - wieńca z 4 świeczkami. W każdym tygodniu zapala się kolejną z nich. Czas przygotowań to festiwal bożonarodzeniowych kiermaszów, gdzie można kupić nie tylko ozdoby świąteczne, ale także typowe przetwory i dania regionalne. Wigilia celebrowana jest w podobny sposób jak u nas - cała rodzina spotyka się przy jednym stole i razem świętuje. Obowiązkowymi pozycjami w menu jest sałatka ziemniaczana oraz bakaliowa strucla. Wieczerze nie jest postna, podaje się tutaj pieczoną kiełbasę. Żywa jest także tradycja obdarowywanie się prezentami, ale są one rozpakowywane dopiero w pierwszy dzień świąt, po uroczystym obiedzie z pieczoną gęsią w roli głównej.

Święta w Czechach

Wieniec ze świecami, słodkie małe ciasteczka oraz jarmarki świąteczne to domena świat u naszych południowych sąsiadów. W wigilię ubiera się u nich sosnę oraz zasiada do uroczystej kolacji, gdy na niebie błyśnie pierwsza gwiazdka. Czesi nie dzielą się opłatkiem, ale składają sobie życzenia i przełamują się jabłkiem, z którego potem wróżą. Równomiernie rozłożone nasiona to znak powodzenia i pomyślności w nowym roku. Pięknym zwyczajem w Czechach jest urządzanie szopek bożonarodzeniowych, które niejednokrotnie znalazły swoje miejsce w Księdze rekordów Guinnessa.

Święta na Słowacji
 
Menu wigilijne na Słowacji to przede wszystkim kapustnica, czyli tradycyjna, słowacka zupa z kiszonej kapusty, papryki i kiełbasy. Wróży się tam z jabłek i orzechów włoskich. U nas pod białym obrusem znajdujemy sianko, a w Słowacji rybie łuski, które mają symbolizować dostatek oraz pomyślność w nowym roku. Tak jak w naszym kraju, prezenty są odpakowywane po wieczerzy.

Święta na Ukrainie

Święta na Ukrainie przypadają dopiero na początek stycznia. Pierwsza gwiazda, symbol sianka oraz 12 potraw są tam celebrowane z największą godnością. Ze słodkości królują tutaj pączki oraz różnego rodzaju ciasta z bakaliami. Wieczorem wierzący udają się do cerkwi na nabożeństwo, które trwa kilka godzin. Boże Narodzenie to dla Ukraińców moment zadumy, wspomnień przodków oraz czas dla rodziny.

Święta na Białorusi i w Rosji

Na Białorusi święta Bożego Narodzenia obchodzone są dwa razy, ponieważ kraj zamieszkują zarówno katolicy, jak i prawosławni. Mamy tutaj Dziadka Mroza zamiast Mikołaja i Śnieżynki zamiast elfów. Prezenty otwiera się dopiero 1 stycznia rano. Wigilijne menu to ryby różnego rodzaju oraz kutia. Natomiast w Rosji to obowiązkowo 12 potraw, wśród których znajdziemy bliny, grzyby, sałatki warzywne oraz kasze. Bardzo popularna jest także kutia z bakaliami oraz kompot z suszonych owoców.

Święta na Litwie

U tego sąsiada święta przebiegają chyba najbardziej podobnie jak w naszej ojczyźnie. Rodzina przełamuje się opłatkiem i składa sobie życzenia, na stole pachnie 12 postnych potraw, a całość uroczystości zostaje zwieńczona wspólną Pasterką. Warto wspomnieć o grzybówkach i makówkach, które są tradycyjnymi, świątecznymi przysmaki na Litwie.

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, warto spędzić go ze swoimi najbliższymi, czego serdecznie Wam życzymy.