Historia 12 potraw wigilijnych

  • 1

Skąd wzięła się tradycja 12 potraw na wieczerzy bożonarodzeniowej i jak dziś tłumaczymy tę symbolikę? Gospodynie, które odpowiadają za przygotowanie świątecznej kolacji od kilku dni zastanawiają się jak skompletować swoje wyjątkowe menu. Podpowiadamy, które potrawy obowiązkowo muszą znaleźć się na naszym stole.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Historia 12 potraw wigilijnych
fot. Fotolia

Obchodzona raz w roku wieczerza wigilijna to kolacja specjalna, czeka się na nią z niezwykłą niecierpliwością i wielkim apetytem. A wszystko to za sprawą magii świąt i niezwykle smakowitego menu, który obejmuję dwanaście tradycyjnych potraw. W zależności od regionu i lokalnych smakołyków lista obowiązkowych dań może się odrobinę różnić. Stare opowieści mówią jednak, że na stole powinny się znaleźć wszelkie płody ziemi. Dzięki temu będzie nie tylko pysznie, ale wszystkim członkom domu będzie się wiodło w nowym roku. Skąd wzięła się tradycja 12 potraw? Odpowiadamy.

Nasi przodkowie wiązali z liczbą dwanaście symbol bogactwa i szczęścia. Tylko w domach wielkich magnatów podawano 12 kolorowych dań, w biedniejszych rodzinach ograniczano się do 7, 9 lub 11. Cyfry te miały swoje odrębne znaczenie. Siódemka symbolizowała liczbę dni w tygodniu, a np. dziewiątka oznaczała liczbę chórów anielskich. Jeżeli ktoś serwował w swoim domu aż 12 dań był bogaczem, który mógł sobie pozwolić na wszystko.

Tak było dawniej, dzisiaj liczbę 12 wigilijnych potraw tłumaczy się liczbą miesięcy w roku lub liczbą apostołów Jezusa Chrystusa. Bez względu na te historie najpiękniejsze jest to, że nadal kultywuje się tradycję dwunastu dań na wieczerzy wigilijnej i każda gospodyni dba aby jej goście spróbowali ich chociaż po trochu. Zapewnia to bowiem przychylność losu w nadchodzącym roku oraz szczęście i pomyślność.

Barszcz czerwonyPierogi
Zdjęcia: Fotolia

Do najpopularniejszych potraw na wigilijnym stole należą: barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa lub kompot z suszonych owoców z makaronem. Nie może zabraknąć także pierogów, które kuszą swoim farszem z kapustą i grzybami. Ryba w galarecie, śledziki pod pierzynką z tartego jabłka i sosu śmietanowego oraz karp smażony to jedyne mięsne potrawy, które znajdziemy na białym obrusie. Obowiązkowo należy także przygotować kapustę z grochem lub postny bigos. A na deser możemy poczęstować się kutią lub makowcem. Nie ma bardziej świątecznego ciasta niż zwijana rolada z czarnymi ziarenkami - darami ziemi. Pachnące pierniczki również mogą znaleźć się w świątecznej puszce, będą także doskonałą ozdobą na świątecznym drzewku.

Zobacz przepisy na 12 potraw wigilijnych przygotowanych przez Redakcję >>>