Szmaciak gałęzisty - niezwykły grzyb

  • 7

Szmaciak gałęzisty vel siedzuń sosnowy jest bardzo charakterystycznym i ciekawie wyglądającym grzybem z polskich lasów - przypomina pofałdowaną gąbkę. Kiedyś był pod ochroną, obecnie można śmiało przygotować z niego pyszne potrawy!

         
ocena: 4/5 głosów: 7
Szmaciak gałęzisty - niezwykły grzyb
fot. Adobe
Polskie lasy porastają najróżniejsze gatunki grzybów. Do jednych z ciekawszych należy szmaciak gałęzisty, który w wielu częściach Polski ma różne nazwy regionalne, są to np.: siedzuń sosnowy, kozia broda, leśny kalafior, baranie rogi, kwoka, strzępulec czy orysz! Nie ma wątpliwości, że wszystkie te nazwy powstały z obserwacji tego nietypowego okazu.

Kiedy i gdzie zbierać szmaciaka gałęzistego?


Grzyb ten jest pasożytem sosny, rozwijającym się na jego korzeniach, a czasem na ściętym pniu. Owocniki tego grzyba znajdziemy w lesie od połowy sierpnia do końca października. W naszym kraju jest to gatunek rzadko spotykany, a jego bardzo okazałe owocniki występują zawsze pojedyńczo.

Ten niezwykle ciekawy mieszkaniec naszych lasów, jeszcze do niedawna był gatunkiem chronionym. Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów spowodowało usunięcie tego niezwykłego grzyba spod prawnej ochrony. Jednak należy o tym pamiętać, że grzybów i leśnej ściółki w lasach nie wolno niszczyć. Każde niewłaściwe zachowanie w lesie może zostać ukarane mandatem.

Szmaciak gałęzisty
Zdjęcie: Fotolia


Szmaciak gałęzisty - charakterystyka

Gatunek grzyba trafnie nazywany leśnym kalafiorem ma gruby, podziemny trzon, z którego wyrastają listkowate, kędzierzawe, połączone ze sobą gałązki. Grzyby tego gatunku wyglądem przypominają kulistą gąbkę morską, która w zarysie jest regularna i osiąga średnicę 10 – 15 centymetrów. Waga tego grzyba bywa zróżnicowana, ale zdarzają się czasem okazy, które osiągają ciężar 6 – 7 kilogramów!

Wyrastające ponad ziemię rozgałęzienia są początkowo białawe, potem żółtawe, a w końcu brązowe i opylone pomarańczowymi zarodnikami.


Szmaciak gałęzisty - zastosowanie w kuchni

Miąższ siedzunia sosnowego na przyjemny, lekko korzenny aromat. Grzyb tego gatunku doskonale nadaję się do zup, smażenia w panierce, a także do suszenia. Najsmaczniejszym jednak daniem z jego dodatkiem są flaczki grzybowe.
 
Do spożycia nadają się tylko młode owocniki, stare są bowiem łykowate i niesmaczne. Wadą szmaciaka gałęzistego jest to, że jego rozgałęzienia często są pełne ziarenek piachu i leśnych paprochów. Grzyba należy starannie oczyścić przed jego przyrządzeniem.

Grzybowe flaczki
Zdjęcie: Fotolia

Zdarzyło się Wam podczas letnich spacerów po lesie spotkać szmaciaka gałęzistego? Ten ceniony przez prawdziwych znawców grzyb, doskonale nada się do Waszych jesiennych, oryginalnych potraw. Zaskoczcie domowników i zaserwujcie im grzybowe danie!

Sprawdźcie jak ubrać się na grzybobranie >>>