Toast weselny – jak nie popełnić faux pas

Myślisz o toaście weselnym, a boisz się, że zrobisz coś nie tak? Oto kilka rad, które ułatwią Ci zadanie!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Toast weselny – jak nie popełnić faux pas

Toast weselny to tradycyjny, ważny element każdego wesela. Każdy zebrany ma możliwość złożenia Młodej Parze życzeń, podziękować za zaproszenie. Toast wygłasza się by wzruszyć zebranych gości lub ich rozbawić - ma zwracac uwagę.
Mało kto wie, że toastem rządzą pewne prawa, które trzeba mieć na uwadze i by nie popełnić faux pas.

Kto i kiedy wznosi toast?
Tradycja nakazuje – jako pierwszy wznosi toast ojciec Panny Młodej, który przyjmuje do rodziny nowego członka, czyli męża swojej córki.
Kolejny zabiera głos ojciec Pana Młodego, który z kolei wita w rodzinie synową.
Następne osoby to bliscy Państwa Młodych – rodzeństwo, drużbowie, seniorzy rodu.
Ostatnią osobą której udziela się głosu jest Pan Młody.
           toast weselny

Jak wznosić toast?
Należy pamiętać, że wznosząc toast należy przyjąć postawę stojącą (Państwo Młodzi mogą siedzieć). Wstając należy się przedstawić i upewnić,że nie stoi się do nikogo tyłem.
Nie powinno się uderzać sztućcami o kieliszek, czasem wystarczy tylko wstać, a będzie wiadomo, jaki ma się zamiar.
Absolutnie, pod żadnym pozorem, niewolno trzymać kieliszka w ręce. Dopiero po wypowiedzianych życzeniach kłaniając się młodym można wziąć kieliszek w dłoń i wypić za ich zdrowie.
Toastu nie zwnosimy dowolnym alkoholem. Trunkiem przeznaczonym na toast jest wino. Ewentualnie szampan symbolizujący  „szampańskie życie”. Trzeba również zwrócić uwagę, aby nie wznosić toastu na początku przyjęcia!

            toast weselny
 
Co mówić i jak mówić?
 

Planując wznoszenie toastu warto pamiętać by nie było ono zbyt długie, celem nie jest znużenie gości lecz ich wzruszeniezabawienie. Dobry toast powinien być przeżyciem dla Państwa Młodych, rodziców  oraz zebranych. Odpowiednie przemówienie powinno trwać do 3 minut.
Najlepsze toasty są szczere, płynące prosto z serca, świadczące o tym, jak dobrze zna się Młodych. Zdaniem ekspertów toast powinien zawierać informacje o osobistych relacjach z nowożeńcami.
Nie jest błędem, posługiwanie się cytatami lub fragmentami utworów, jeżeli tylko pasują do sytuacji. Należy wystrzegać się historii pełnych aluzji, niezrozumiałych dla pozostałych gości.
Nie powinno się za toast dziękować. Trzeba unikać takich zwrotów jak: „dziękuje za…”, można je zastąpić sformułowaniem – „wznoszę toast za…”
 
Porady w pigułce

- należy unikać potocznych zwrotów – toast wznosi się na eleganckich przyjęciach, dlatego należy użyć odpowiednich słów i zwrotów;
- toast to wystąpienie publiczne, towarzyszy mu stres, bardzo łatwo o potknięcia i przejęzyczenia, ciężko jest zachować tempo mówienia. Zaleca się niespożywanie alkoholu, który tylko utrudnia przemowę;
- układając przemówienie należy myśleć o jego odbiorcach.  Tekst musi być spójny i zrozumiały dla wszystkich;
- warto także poprosić rodzinę by wysłuchała wcześniej tego, co chcemy powiedzieć nowożeńcom. Zniweluje to uczucie stresu, oraz oceni nasz ostateczny efekt;
- w doborze żartu i anegdot należy mieć na uwadze publikę, czy przypadkiem ktoś nie poczuje się urażony wypowiedzią;
- dobrze jest spisać to, co chce się powiedzieć i dyskretnie czytać z karteczki;

Trzymając się tych kilu porad można zagwarantować, że wystąpienie będzie zaliczane do udanych. Jeżeli chcesz wznieść toast, a dalej nie wiesz co powiedzieć poniżej znajduje się kilka przykładów które potrafią zainspirować.

Przykład tradycyjnego przemówienia:
„Pragnę przywitać wszystkich gości i  podziękować za przybycie. Chcę abyście byli świadkami, że życzę nowożeńcom tyle szczęścia ile się da. Aby zawsze byli tacy szczęśliwi jak dzisiaj”
             toast weselny
Poważne przemówienia:
„Bądźcie dla siebie ziarnem pieprzu i soli,
Tym co cieszy, tym co boli,
Bądźcie razem gdy miłość w rozkwicie
I gdy ku ziemi schyla się życie”
 
 „Połączeni Bożym węzłem
Co serca dwa splata
Żyjcie szczęśliwie na ziemi
By w miłości płynęły lata
Niech miłość, ufność
Która dziś w sercach gości
Wraz z łaską i pomocą Bożą
Da Wam moc szczęścia i radości”.
 

Należy także pamiętać, że Państwo Młodzi rzucają wspólnie kieliszki za siebie. Aby życie było szczęśliwe i udane, kieliszki muszą się potłuc. Trzeba pamiętać, żeby goście nie ustawiali się bezpośrednio za Parą Młodą.
 

 
Kilka śmiesznych toastów:

Jak wesele to wesele...

Wódka weselna nikomu nie szkodzi!

Wypijmy za stałość mężczyzn i zmienność kobiet...!

Kto chcce szczęścia młodej pary...?

Nie bądźmy osłami!

Nie będziemy jeść, nie będziemy pić!


A jeszcze więcej toastów czeka tutaj!