Toksyny - kilka faktów

  • 2

Toksyny atakują nas z każdej strony. Są w jedzeniu, w powietrzu, a w dużej mierze wytwarzamy je sami. Jak sobie z nimi radzić?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Toksyny - kilka faktów
fot. Fotolia

Skąd biorą się toksyny w naszym organizmie? Czynników jest wiele, głównie znajdują się w tym co jemy, w powietrzu, którym oddychamy, a także wytwarzamy je sami. Zła dieta, czyli fast foody oraz wszelkiego rodzaju żywność wysoko przetworzona, pełna konserwantów i sztucznych przeciwutleniaczy, to jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia organizmu.

Produkty typu instant, to jedna wielka dawka toksyn, uważajmy zatem z ilością kawy rozpuszczalnej czy nawet kakao. Toksyny wchłaniamy także z powietrza, dymu papierosowego, jesteśmy na nie narażeni praktycznie cały czas. Toksyny tworzą się same, jeśli żyjemy w stresie.

Objawami zatrucia toksynami są z pozoru niegroźne symptomy, takie jak bóle głowy, senność, problemy ze snem i koncentracją, a także zatrzymywanie się wody i opuchlizna. Często pojawia się także nieprzyjemny zapach z ust, anemia, czy nadwaga. Kobietom łamią się paznokcie i wysuszają włosy.

Jak sobie pomóc? Przede wszystkim dieta oczyszczająca i włączenie do codziennego menu dużej ilości wody niegazowanej, która pomoże wydalić toksyny wraz z moczem. W tym przypadku najlepszą dietą jest głodówka; na początek warto zastosować jednodniową. Nie dostarczając sobie energii z pożywienia, stymulujemy organizm do spalania zapasów z tkanek; „na pierwszy ogień” lecą tkanki tłuszczowe i zwyrodniałe. Podczas głodówki musimy pić dużo wody, pomaga to bowiem w całym procesie oczyszczania.

Produkty, które pomogą w procesie oczyszczania to przede wszystkim pieczywo razowe, produkty mączne z pełnego przemiału, kasze, płatki owsiane i makaron, oraz wszystkie produkty bogate w błonnik, np. brokuły. Na czas diety musimy odstawić mięso i słodycze, zapomnijmy także o wszelkich smażonych potrawach i alkoholu. Taka minimalistyczna dieta powinna potrwać około tygodnia, dla bardziej wprawionych i zmotywowanych, dwa tygodnie.