Wiosenne porządki - dieta oczyszczająca na wiosnę

Wiosna to idealny czas na oczyszczenie organizmu, zregenerowanie sił oraz być może pozbycie się nadmiaru zbędnych kilogramów. Przeczytaj artykuł i wypróbuj jadłospis autorstwa Dietetyk w Stolicy!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Wiosenne porządki - dieta oczyszczająca na wiosnę
fot. Fotolia

W czasie Świąt powinniśmy wybierać produkty i potrawy, które nie staną się przyczyną gromadzenia kolejnych kilogramów oraz stosować techniki kulinarne, które nie obciążą przewodu pokarmowego.

Jeżeli jednak przy świątecznym stole nie udało nam się zachować umiaru, to zaraz po Świętach możemy nieco oczyścić nasz organizm stosując jednodniowe diety oczyszczające. 

Przykładowy jadłospis

Poniżej znajduje się jadłospis z wykorzystaniem potraw z gotujmy.pl ułożony przez dietetyka i autorkę bloga Dietetyk w Stolicy - Ewę Jarosz:

Jadłospis z powodzeniem można wykorzystać w celu oczyszczenia organizmu po Lanym Poniedziałku. W przedstawionym jadłospisie skupiłam się na wykorzystaniu produktów, które obfitują w antyoksydanty oraz inne składniki wykazujące działanie detoksykacyjne.

Dieta oczyszczająca w dni okołoświąteczne

Śniadanie:

2 kromki chleba żytniego razowego
Sałatka śniadaniowa z twarogiem i roszponką
Zielona herbata z cytryną

II śniadanie:

- Domowe musli z orzechami i suszonymi owocami
- Jogurt naturalny
- Naturalny napój energetyzująco - wzmacniający

Domowe musli z orzechami i suszonymi owocamiWiosenny smoothies trójsmakowy Czerwona sałatka z buraków, kapusty i radicchio

Obiad:

- Kasza jaglana z jajem sadzonym
- Czerwona sałatka z buraków, kapusty i radicchio
- Naturalny napój energetyzująco - wzmacniający

Podwieczorek:

- Wiosenny smoothies trójsmakowy
- Szklanka wody mineralnej

Kolacja:

- Gyros z kalafiorem i kiełkami
- Melisa z pomarańczą

Przedstawiony wyżej jadłospis nie uwzględnia wielkości porcji, które są uzależnione od takich czynników jak płeć, wiek, aktywność fizyczna oraz aktualna masa ciała.

Pamiętajcie!

- Betaina zawarta w burakach wykazuje silne właściwości przeciwutleniające. Przeciwutleniacze, które „wymiatają” z naszego organizmu szkodliwe wolne rodniki znajdziemy również w owocach, naturalnych płatkach zbożowych, kiełkach roślin, olejach roślinnych oraz w zielonej herbacie, które będą cennym uzupełnieniem naszego menu.

- Kasza jaglana to cenny produkt o właściwościach zasadotwórczych, dzięki czemu wspomożemy walkę z zakwaszeniem organizmu. Kalafior zawiera dużo potasu, a to korzystnie wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową i wzmaga diurezę, dzięki czemu pozbędziemy się zatrzymanej w nadmiarze wody, a wraz z nią zgromadzonych toksyn.

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2014/04/10/imgJy1NzB.jpg

Jak gotować kaszę jaglaną przeczytasz tu >>>

Dodatkowo wysoka zawartość błonnika pokarmowego wspomoże pracę jelit i pozwoli pozbyć się zalegających resztek pokarmowych, a pod wpływem wody napęcznieje i da uczucie sytości.

Autorem publikacji i jadłospisu jest Dietetyk w Stolicy - Ewa Jarosz. Więcej, w tym wiele jej przepisów i porad znajdziecie na blogu Dietetyk w Stolicy, zapraszamy!

                                                         https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2014/04/14/imgcHqeQH.jpg