Wina bułgarskie są u nas w cenie

Spośród wszystkich win Polacy najchętniej wybierają wina bułgarskie.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Wina bułgarskie są u nas w cenie
Wina z Bułgarii cieszą się u nas największym uznaniem. To dlatego właśnie do nas trafia ok. 20 % wszystkich eksportowanych przez Bułgarię win.

Cenimy je na pewno za smak - jednak chyba silniejszym argumentem jest argument cenowy. Są one dosyć tanie, więc mimo tego, że panuje tendencja wyszukiwania nowych smaków droższych win - wciąż najwięcej kupujemy tych z niższej półki.


Kilka słów o bułgarskich winach


W Bułgarii wino produkuje się niemal w całym kraju - uprawy winorośli znajdują się w 5 regionach winiarskich: Dolina Strumy, Dolina Róż, Równina Dunajska, Nizina Tracka, region Czarnomorski.
To prawdopodobnie właśnie w Bułgarii powstał zwyczaj leżakowania wina w  winnicach.

Jeśli chodzi o specyfikę bułgarskich win trudno podać jego ogólną charakterystykę. To co na pewno można o nich powiedzieć to to, że są bardzo zróżnicowane. Na całym świecie znane są Chardonnay, Galatea, Tamianka (białe) oraz Camernet, Merlot, Otel, Mełnik, Sauvignon (spośród czerwonych).


Trifon Zarezan


To nazwa święta obchodzonego 14 lutego. Tego dnia świętują wszyscy winiarze i osoby związane z uprawą winorośli. Przy głośnej muzyce, śpiewach i tańcach odbywają się pochody prowadzące do winnic.

Każdego roku wybiera się również cara winnic. Podobnie hucznie obchodzi się Święto Winobrania.