10 zabawnych faktów na temat pizzy

  • 1

Pizza jest pyszna, sycąca i świetnie nadaje się zarówno na szybką przekąskę, jak i danie główne na obiad lub kolację. Co najważniejsze – zawsze smakuje, bo każdy może dobrać do niej ulubione składniki. Idealna do umilenia sobie romantycznego wieczoru we dwoje albo szalonej imprezy z przyjaciółmi. Poznajcie kilka interesujących ciekawostek o pizzy.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
10 zabawnych faktów na temat pizzy
fot. Fotolia
1. Pizza, ze względu na swoją prostotę i łatwość wykonania, początkowo uznawana była za posiłek biedniejszej części społeczeństwa.

Placek z mąki i wody, z dodatkiem sera, oliwek czy tego, co akurat miało się pod ręką, był w zasięgu możliwości finansowych nawet tych najbiedniejszych, których nie stać było na codzienne posiłki zawierające mięso. 
 
2. Najdroższa pizza, jaka powstała do tej pory, kosztowała ok. 9 tys. zł. W jej skład weszły min. białe trufle i 24-karatowe jadalne złoto.  
 
3. Najstarsza pizzeria na świecie znajduje się w Neapolu. Antica Pizzeria Port’Alba działa do dziś nieprzerwanie od 1830 roku. 
 
4. Mimo że pizza powstała we Włoszech, w tej chwili najwięcej zjada jej się w Norwegii i w Niemczech. 
 
5. Najdłuższy dystans jaki pokonał dostawca pizzy to… 16 950 km. Pracownik londyńskiej pizzerii w 2 dni dostarczył zamówienie do Melbourne w Australii. 
 
6. Najprostszą, ale też najsmaczniejszą i najpopularniejszą pizzą jest Margherita. Powstała na cześć włoskiej królowej Małgorzaty Sabudzkiej. W 1889 roku królowa odwiedziła Neapol, a lokalny kucharz przygotował specjalnie dla niej pizzę nawiązującą kolorystyką do włoskiej flagi - biała mozzarella, czerwone pomidory i zielona bazylia. 
 
7. W Polsce włoska pizza (dzięki królowej Bonie) była stałą pozycją w menu na dworze króla Zygmunta Starego.
 
8. Najszybszym pizzermanem na świecie jest Andrea Mandinella, któremu przygotowanie pizzy zajmuje zaledwie 4 minuty
 
9. Trudno wyobrazić sobie pizzę bez sosu pomidorowego albo świeżych pomidorów. Pierwsze pizzę sprzedawane na ulicach Neapolu były jednak pozbawione tego składnika, bo Włosi do XVI w. uważali pomidory za trujące
 
10. Międzynarodowy Dzień Pizzy ma swoje miejsce w kalendarzu 9 lutego. Choć podobno najwięcej pizzy zjada się po prostu… w każdą sobotę.