Wystawa szafirowego designera

Artystyczne spojrzenie, czyli sztuka użytkowa w wykonaniu Karima Rashida – tak w skrócie można podsumować wystawę, którą można było obejrzeć w warszawskiej Domotece.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Wystawa szafirowego designera
Karim Rashid – wychowany w Kanadzie, półbrytyjczyk, półegipcjanin – od lat współpracuje z marką Bombay Sapphire. Był zwycięzcą międzynarodowego konkursu „Bombay Sapphire Designer Glass Competition”. Później wielokrotnie zasiadał
w jury konkursu, reprezentując środowiska artystyczne. Zaprojektował też karafkę w kształcie oszlifowanego diamentu, która trafiła do wyjątkowej kolekcji wyrobów szklanych, stworzonej przez Bombay Sapphire. Wiele prac artysty było inspirowanych charakterystycznym smakiem ginu oraz kształtem i kolorystyką jego butelki. Karim Rashid znany jest z oryginalnych form i ciekawej kolorystyki swoich prac. Meble, sztućce czy lampy jego projektu przede wszystkim zaskakują. Dzieła Karima Rashida cieszą się tak ogromnym uznaniem krytyków sztuki, że znalazły się wśród eksponatów prezentowanych między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i Centrum Pompidou w Paryżu. Artysta stara się przekazać swoje spojrzenie na sztukę innym poprzez własną filozofię życia. Jest autorem podręcznika lifestylowego „Design your Self”. Wygłaszał też wykłady na takich uczelniach jak Ontario College of Art and Design czy Moscow International Design School.

Gwiazda Bombay Sapphire w Polsce

Prace Karima Rashida można było oglądać też w Polsce. Jego dzieła zaprezentowano w warszawskiej Domotece w ramach wystawy „From 15 minutes into the future”. Artysta pokazał na niej jak stara się przekształcać przestrzeń codziennego funkcjonowania w dzieło sztuki. Wystawę otwarto podczas gali Domoteka Design Night, na której prezentowane są najnowsze, światowe trendy  we wzornictwie przemysłowym.