X Festiwal Pierogów w Krakowie

  • 1

Już po raz dziesiąty miłośnicy pierogów obchodzą swoje święto. W piątek można głosować. 19 sierpnia zostaną ogłoszone wyniki konkursu.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
X Festiwal Pierogów w Krakowie
W tegorocznej edycji festiwalu udział bierze 14 restauracji. Producenci najsmaczniejszych wyrobów walczą o dwie przechodnie nagrody - statuetkę Kazimierza Wielkiego (nagroda publiczności) i statuetkę św. Jacka z Pierogami (nagroda jury). W programie  liczne koncerty i imprezy towarzyszące.

Najróżniejsze pierogi (z owocami, mięsem, nabiałem, warzywami, na słodko, słono, ostro, kwaśno, z sosem, skwarkami, śmietaną, musem owocowym, chłopskie, ukraińskie, kresowe, lwowskie, gotowane, smażone i pieczone) można kupować od godz. 9:00 do 22:00 (środa-sobota) i od godz. 9:00 do 21:00 (niedziela). Każdego dnia od godz. 12:00 do 16:00 działa na Małym Rynku punkt krwiodawstwa zorganizowany przez Fundację „Kibicujemy życiu". Do soboty odbywją się także warsztaty kulinarne dla dzieci zorganizowane przez Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.

W piątek (17 sierpnia) odbędzie się Konkurs Publiczności (głosowanie w godz. 11:00–18:00). Każdy uczestnik konkursu zgłasza jeden rodzaj pierogów. Głosować może każdy, kto kupi pierogi i wypełni kupon konkursowy dostępny w oznaczonym punkcie, a następnie zostawi go na stoisku uczestnika Konkursu Publiczności. Głosujący będzie mógł także na kuponie wpisać hasło, które jego zdaniem najlepiej będzie promować pierogi, na które oddał głos. Laureata „Konkursu Publiczności" poznamy 19 sierpnia (niedziela) po godz. 12:00.

Czwarty dzień festiwalu (18 sierpnia, sobota) upłynie pod hasłem Konkursu Jury (początek godz. 12:00). Każdy uczestnik konkursu będzie mógł zgłosić do niego jeden rodzaj pierogów. Członkowie Jury będą oceniać pierogi, przyznając im punkty w skali od 1 do 10. O kolejności przynoszenia pierogów członkom Jury przez osobę oddelegowaną przez organizatora zadecyduje losowanie. Laureata Konkursu Jury poznamy 19 sierpnia (niedziela) po godz. 12:00.

W ostatnim dniu festiwalu (19 sierpnia, niedziela) mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wziąć udział w mszy św. w Bazylice Mariackiej w intencji gastronomików i kupców krakowskich (godz. 11:00). O godz. 11:50 sprzed kościoła św. Barbary wyruszy barwny korowód z towarzyszeniem kapeli Krakowianie (wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i Urzędu Miasta Krakowa). W tym dniu na scenie wystąpi m.in. Tomasz Grochot Electric Project i Arisa Vinci.

Organizatorem X Festiwalu Pierogów jest Urząd Miasta Krakowa; współorganizatorami: Krakowska Kongregacja Kupiecka i Instytut Dziedzictwa. (KF)

Źródło: krakow.pl