Skąd pochodzi?
Warzywo to należy do rodziny bobowatych, a pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie uprawia się go na całym świecie. To jedno z warzyw, które człowiek zaczął uprawiać najwcześniej. W czasach średniowiecza zielony groszek uprawiano nie tylko w Azji, lecz także w Europie. Przełom XVI i XVII wieku można uznać za znaczący, ponieważ królował on w kuchniach i stał się jednym z warzyw stosowanych najczęściej. Krajami, które doceniły walory smakowe zielonego groszku najbardziej, były Francja i Anglia.
Co do groszku zielonego wyróżniamy dwie odmiany (ze względu na budowę strąka): groch cukrowy (można go spożywać w całości) oraz groch łuskowy (jego jadalną częścią są jego nasiona i jest to właśnie groszek zielony). Zbiory grochu łuskowego odbywają się na przełomie czerwca i lipca. W 100 gramach zielonego groszku znajduje się tylko 75 kalorii.
Zielony groszek to warzywo, za którym nie przepadają dzieci. Mało tego, niektórzy dorośli także nie lubią tych zielonych kuleczek. A to bardzo źle. Warzywo to ma wiele właściwości odżywczych i bardzo dobrze wpływa na nasz organizm.
Zdjęcie: Fotolia
Właściwości odżywcze zielonego groszku
Jak każde zielone warzywo zawiera w sobie witaminy z grupy B. Właśnie dzięki tym witaminom nasz układ nerwowy pracuje prawidłowo. Groszek odkwasza nasz organizm i utrzymuje jego równowagę. Zielony groszek jest też bogatym źródłem białka - dostarcza go do naszego organizmu w całkiem sporych ilościach.
Zielony groszek powinny jeść przede wszystkim kobiety w ciąży, ponieważ zawiera on dużo kwasu foliowego. Jak wiadomo, jest on niezbędny w prawidłowym rozwoju płodu. Oprócz tego w zielonym groszku znajduje się witamina K i pierwiastki m. in. sód, potas, magnez, żelazo czy fosfor.
Groszek jest niskokaloryczny oraz lekkostrawny, dlatego może być składnikiem diet.
Co więcej, jedząc zielony groszek zmniejszysz szansę wystąpienia u siebie artretyzmu, miażdżycy, udaru czy chorób serca. Dzięki temu warzywu chronisz także swoje żyły. Szansa na ich uszkodzenie staje się dużo mniejsza. Cierpisz na nadmiar cholesterolu? Znowu pomocny będzie także zielony groszek. Dzięki niemu obniżysz poziom cholesterolu we krwi.
Zdjęcie: Fotolia
Jak każde zielone warzywo, dzięki zawartości żelaza, pomaga walczyć z anemią i zapobiega jej powstawaniu. Jeżeli cierpisz na chroniczne zmęczenie i znużenie, spożywany regularnie zielony groszek pozwoli Ci zredukować te stany.
Jeżeli będziesz jeść zielony groszek regularnie, zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka. Oczywiście, jeść należy także inne pokarmy, które zawierają takie witaminy jak zielony groszek.
Jak się go je?
Najczęściej jemy groszek w sałatce warzywnej. Z marchewką, selerem, kukurydzą, jabłkiem i z czym tylko chcemy (warzywa do tej sałatki możemy wybrać według własnego uznania). Warto przygotować go także jako dodatek do obiadu, np. gotowany razem z marchewką. Kolejną propozycją jest zupa z groszku. To propozycja idealna na letnie dni, ponieważ można podać ją jako chłodnik. Można także podać zielony groszek z ryżem (risotto). W postaci konserwowanej lub zamrożonej możemy spożywać groszek przez właściwie cały rok.
Nasze przepisy
Anullka7 przygotowała groszek z szynką i jajkiem. To bardzo smaczna przekąska, którą możesz zabrać do pracy i zjeść jako na przykład drugie śniadanie. Naprawdę warto.
Optymistyczne farfalle z szynką, groszkiem i porem to pomysł Igraszki Losu. Wędzona szynka, chrupiący i świeży zielony groszek to wyśmienite połączenie, które poprawi humor każdemu. Polecamy spróbować.
Triss przyrządziła zupę krem z groszku zielonego. Jest łatwa w przygotowaniu i w dodatku pyszna. Można podać ją z grzankami lub pieczywem czosnkowym. Chyba nikt jej się nie oprze.
Polecamy także przepis na wspaniałą pastę z groszku zielonego. Idealna jako dodatek do kanapek, na kolację czy śniadanie. Przepis jest od mychy.
Na szybko można przygotować bardzo dobrą przystawkę z groszku i mozzarelli. Lekkie i smaczne danie poleca iwa643. Warto przygotować, zwłaszcza na kolację.
Przygotuj pesto z zielonego groszku >>>
karola25