Znaczenie tradycyjnych potraw wielkanocnych

  • 2

Wielkanoc to ważny czas dla polskich rodzin i chociaż trwa zaledwie kilka dni przygotowujemy się do nich z wielką precyzją i uwagą. Na naszych stołach podajemy tradycyjne potrawy, które z pokolenia na pokolenie zachowują swoją oryginalną recepturę. Dzięki temu święta wielkanocne w Polsce mają swój niepowtarzalny klimat i urok.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Znaczenie tradycyjnych potraw wielkanocnych
fot. Fotolia
Jakie znaczenie mają potrawy wielkanocne?

Zaczniemy od słodkości, ponieważ one są prawdziwym cukierniczym kunsztem. Mazurki, makowce i baranki z ciasta - to tylko niektóre przykłady na pyszne, świąteczne wypieki. Najbardziej pracochłonne są mazury, które symbolizują ukoronowanie okresu postu, gdzie nie można pozwalać sobie na takie słodkie rarytasy. Doskonała forma, kunszt przygotowania ciasta oraz precyzja wykonania dekoracji są odwzorowaniem nagrody za czas wstrzemięźliwości od tego typu pyszności.

Jaja są najważniejszym elementem potraw Wielkanocnych, same w sobie stanowią główny składnik koszyczka do święcenia. Barwione na różne kolory symbolizują życie, a obyczaj dzielenia się jajkiem to metafora zacieśniania więzi.

Wielkanoc

Chleb i wędliny to potrawy, które tak bardzo przynależą do świąt wielkanocnych, że nie wyobrażamy sobie nawet, że mogłyby ich zabraknąć przy świątecznym stole. Te podstawowe pokarmy tak naprawdę mają symboliczny wymiar, bo oznaczają coś niezbędnego do życia, a z drugiej strony są synonimem dostatku.

Na Wielkanocnym stole nie może także zabraknąć ćwikieł i chrzanu, to symbole mocy, ponieważ nic tak jak ta przyprawa nie kręci w nosie. Mówi się, że ich spożywanie zapobiega nieszczęściom, mają swoje miejsce w święconce ponieważ odpędzają złe duchy.

Nie sposób także nie wspomnieć o czekoladowych zającach. To zwiastun nadchodzącej wiosny, okresu gdy wszystko budzi się do życia, a uśpiona przez zimę natura szybko się zieleni i kwieci. Już od XVII wieku zające były zestawiane wraz z jajkami jako symbol świąt wielkanocnych, obecnie najbardziej popularne są te w czekoladowej lub cukrowej postaci. Niektórzy kojarzą to także z tradycją wręczania niewielkich podarunków na "tak zwanego zajączka".

Jakie menu zaplanowaliście na swój świąteczny stół? Czego nie może zabraknąć w Waszym koszyczku?