Ile pić latem?

  • 1

Kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta, butelka wody w ręku jest jak wybawienie. Silne pragnienie daje się we znaki, dzięki czemu pijemy więcej. Ile trzeba pić latem? Jak prawidłowo nawadniać organizm nie tylko w upały?

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Ile pić latem?
fot. Fotolia
Bez wody nie ma życia

W organizmie ludzkim woda stanowi około 60% masy ciała (więcej u mężczyzn, niż u kobiet). W środowisku wodnym przebiega znaczna część procesów metabolicznych. Prawidłowe nawodnienie jest konieczne do trawienia i regulacji temperatury ciała. Już niewielkie odwodnienie wpływa na obniżenie wydajności i skutkuje spadkiem koncentracji. Jak temu zapobiec?

8 szklanek dziennie czy 2,5 litra wody? Gubisz się w gąszczu sprzecznych informacji? Zapotrzebowanie na płyny wykazuje dużą zmienność, bowiem jest zależne od temperatury otoczenia, aktywności fizycznej (w obu przypadkach dochodzi do zwiększonych strat z potem) czy stanu fizjologicznego (kobieta w ciąży potrzebuje więcej płynów). Organizm człowieka nie potrafi magazynować większej ilości wody, dlatego musi być ona dostarczana w sposób ciągły.

Nie tylko woda

Według polskich norm dorosła kobieta powinna dostarczać około 2 litrów płynów na dobę, mężczyzna zaś 2,5 litra. Bardzo ważne jest by zrozumieć, że chodzi o płyny ogółem, zatem mitem jest stwierdzenie, że trzeba wypijać 2,5 litra wody mineralnej dziennie. Przyjmuje się, że 20% zalecanej ilości płynów dziennie pochodzi z żywności, bo każdy produkt spożywczy w części składa się z wody. Biorąc to pod uwagę okazuje się, że kobieta powinna wypijać około 1,6 litra płynów, mężczyzna 2 litry płynów.

Do ilości tej można wliczyć nie tylko wodę, ale także soki, napoje i umiarkowane ilości kawy oraz herbaty (1-2 filiżanki dziennie). Najnowsze badania wykazały bowiem, że napoje z kofeiną spożywane regularnie, przez dłuższy okres nie wykazują działania moczopędnego, gdyż ciało ludzkie zwiększa tolerancję na działanie tego związku.

Pamiętajcie jednak, że woda nawadnia najlepiej, dlatego warto pilnować, by stanowiła około 3/4 wypijanych płynów.

Woda
Fot. Fotolia

Nawodnienie a upały

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że latem zapotrzebowanie na płyny rośnie o konkretną ilość. To, o ile więcej powinniśmy wypić jest bowiem kwestią indywidualną i zależy między innymi od tego jak obficie się pocimy, jaka temperatura panuje danego dnia, jak długo przebywamy w słońcu. Ważne jest, by w trakcie upałów pić jeszcze zanim poczujemy pragnienie i uzupełniać płyny regularnie, małymi łykami. Jednym z najlepszych sygnałów prawidłowego nawodnienia jest... kolor moczu. Jasna, słomkowa barwa to sygnał, że pijemy odpowiednio dużo.

Letnie owoce

Letnie miesiące sprzyjają uzupełnianiu płynów pod postacią owoców, które zawierają w składzie nawet 80-90% wody, dlatego warto korzystać z sezonu na truskawki, maliny, jagody czy arbuzy.

Soki owocowe
Fot. Fotolia

A Wy jakie macie sposoby na to, by pamiętać o piciu latem? Podzielcie się z nami swoimi trikami. Czekamy na Wasze propozycje pysznych, domowych lemoniad i napojów na bazie świeżych owoców!