Jak schudnąć zdrowo, skutecznie i bez efektu jo-jo?

Dla wszystkich z Was, którzy rozważają rozpoczęcie odchudzania przygotowaliśmy przegląd różnych metod, działań, które pozwolą Wam stworzyć kompleksowy program utraty masy ciała. Pokażemy Wam, że można zmienić styl życia i czerpać z tego przyjemność, jednocześnie zachowując szacunek do własnego ciała. Na własnym zdrowiu nie warto eksperymentować.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak schudnąć zdrowo, skutecznie i bez efektu jo-jo?
fot. Fotolia
Każdego miesiąca hasło „dieta” wpisywane jest w najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową w Polsce nawet milion razy. Internauci chcą wiedzieć jak schudnąć, najlepiej szybko. Zanim jednak rozpoczniecie odchudzanie z pomocą wyszukiwarki zadajcie sobie pytanie: czy błyskawiczny spadek wagi za pomocą diety cud to jest to, czego potrzebuje wasz organizm? Takie działanie prowadzi do efektu jo-jo, spadku poziomu energii życiowej, a nawet niedoborów składników pokarmowych. Jednak obietnica szczupłej figury często zwycięża nad zdrowym rozsądkiem.

Przeczytajcie nasz przegląd sposobów na utratę masy ciała i tych wspierających odchudzanie, które warto wypróbować.

Skocz do:
Cel odchudzania
Dieta
Dietetyk: spotkania
Dietetyk online
Catering dietetyczny
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna w domu
Aktywność fizyczna na zewnątrz
Aktywność fizyczna w klubie fitness
Ruch inaczej
„Zdrowe” wyposażenie kuchni
Kosmetyczne wspomaganie
Herbaty/suplementy
…a na koniec



Cel odchudzania
Zanim stwierdzicie „Chciałabym ważyć 5, 10, 15 kg mniej…” zastanówcie się, co tak naprawdę Wami kieruje. Nowa sukienka? Zmiana pracy? Potrzeba bycia atrakcyjną dla męża? Jeśli chcecie osiągnąć trwałe efekty, które wymagają konsekwencji i długotrwałego działania, Waszą podstawową motywacją powinno być zdrowie. Warto, byście w chwilach zwątpienia pamiętali, że robicie to wszystko nie tylko po to, by wbić się w obcisłą, czerwoną kreację, ale także po to, by żyć dłużej, ciesząc się czasem z bliskimi. Takie podejście ułatwi Wam wytrwanie w nowych nawykach.

Po określeniu wewnętrznej motywacji następnym krokiem jest ustalenie celu odchudzania, który powinien być: konkretny, terminowy, mierzalny. Najlepiej jest określić go we współpracy z dietetykiem, który ustali Wasze BMI (body mass index, pomaga stwierdzić czy masa ciała jest prawidłowa), a także wykona analizę składu ciała oceniając zawartość tkanki tłuszczowej. Diagnozy dietetycznej można dokonać także za pomocą profesjonalnych narzędzi dostępnych online np. na portalu dietmap.pl. Na podstawie kilku pytań program komputerowy ustali, w jakim czasie oraz przy jakiej kaloryczności diety powinniście chudnąć.

Dieta
Zdrowa, zbilansowana i niskokaloryczna dieta stanowi podstawę każdego programu odchudzającego. Wybierając sposób żywienia odrzućcie modne diety, które eliminują całe duże grupy produktów spożywczych. Postawcie na drobne, ale realne zmiany metodą małych kroków. Musicie zrozumieć, że stan bycia na diecie od stanu „normalnego” różni się wyłącznie ilościami produktów. O jakość Waszych wyborów musicie dbać przez całe swoje życie, dlatego tak istotne jest, by postawić na nawyki żywieniowe, które są realne nie tylko przez tydzień, czy miesiąc, ale przez długie lata.

Dietetyk: spotkania
Jeśli cierpicie na schorzenia przewlekłe, alergie pokarmowe, na stałe przyjmujecie leki najlepiej jest poszukać dobrego dietetyka, która zajmie się Wami osobiście. Chcąc znaleźć profesjonalistę ze swojego miasta możecie skorzystać z internetowych wyszukiwarek lekarzy/dietetyków.

Dietetyk online
Osoby zdrowe mają także możliwość skorzystania z usług dietetyka online. Coraz więcej portali oferuje zbilansowane diety przez Internet uwzględniające osobiste upodobania smakowe, możliwość wymiany posiłków, wygodne aplikacje mobilne. Profesjonalne serwisu tego typu stawiają na współpracę z dietetykami, tak, by proponowane jadłospisy były pełnowartościowe i bezpieczne. Wypróbujcie np. dietmap.pl, ceny abonamentów zaczynają się już od 29 zł miesięcznie.

Catering dietetyczny
Dobrym rozwiązaniem na start jest także catering dietetyczny, czyli tzw. „dieta pudełkowa”. Taka metoda eliminuje planowanie zakupów i przygotowywanie posiłków, co znacznie oszczędza czas. Otrzymujecie gotowy zestaw dań na każdy dzień zróżnicowany smakowo, z użyciem sezonowych produktów, o określonej z góry kaloryczności. Catering dietetyczny często pozwala przetrwać najgorszy okres odchudzania, gdy obkurcza się żołądek i jesteście po prostu głodni. W Internecie można upolować wiele ciekawych okazji na zakup „diety pudełkowej” (np. na serwisie Groupon.pl). Zanim zdecyduje się zamówić posiłki zapytajcie (najlepiej w rozmowie telefonicznej) czy jadłospisy opracowywane są przez dietetyka z wyższym wykształceniem, w jakich warunkach przygotowywane są dania, oraz czy firma cateringowa posiada samochody chłodnie. Dzięki temu unikniecie rozczarowania. My polecamy catering dietpack.pl i zdrove.pl



Zdrowe przekąski
Bez względu na to, czy gotujecie samodzielnie, czy korzystanie z usług cateringowych zawsze dbajcie, by mieć pod ręką zdrowe przekąski w torbie/plecaku. W pracy przeznaczcie na nie niewielkie miejsce np. w szufladzie, w biurku. Dieta odchudzająca najczęściej przerywana jest nie z powodu niewystarczającej motywacji, a ze względu na brak planowania np. gdy musicie zostać po godzinach i nie macie co zjeść, gdy przedłuża się spotkanie, gdy utknęliście w korku…

Postawcie na:
-zdrowe musy owocowe np. puree jabłkowe z jogurtem naturalnym, truskawką, śliwką i płatkami DAY UP,
-suszone owoce bez dodatku cukru i bez środków konserwujących np. suszone daktyle Bio Planet, czy suszone śliwki Bio Planet,
-różnego rodzaju orzechy (uwaga na ich kaloryczność, na przekąskę wystarczy średnia garść, czyli około 30g) np. migdały Clasen, orzechy brazylijskie Bioavena.

Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna jest kolejnym niezbędnym elementem kuracji odchudzającej. Wbrew powszechnej opinii nie chodzi tylko i wyłącznie o spalanie kalorii. Ruch spełnia także szereg innych ważnych funkcji. Przede wszystkim sprawia, że wraz z wiekiem nie tracicie masy mięśniowej. Mięśnie w każdej sekundzie Waszego życia zużywają więcej kalorii na funkcjonowanie komórek niż inne tkanki. Zatem jeśli nie ćwiczycie, to im starsi jesteście tym mniejsze jest Wasze dobowe zapotrzebowanie kaloryczne.

 Aktywność fizyczna ma także ogromne znaczenie dla sprawności układu krwionośnego, wzmacnia serce i reguluje ciśnienie krwi.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 30 minut aktywności fizycznej, ale jeśli uda Wam się wygospodarować więcej czasu zyska na tym Wasze zdrowie i figura. Stawiajcie na aktywność fizyczną, która sprawia Wam radość. To nie może być męczarnia dla ciała i umysłu. Wykorzystujcie także każdą możliwą okazję, by się przespacerować, czy wejść po schodach. W ten sposób można „uzbierać” nawet kilkadziesiąt minut aktywności fizycznej dziennie.

Aktywność fizyczna w domu
Zorganizujcie w domu mini fitness klub/siłownię. Da się to zrobić bez względu na to, jaką powierzchnią dysponujecie. Jeśli możecie przeznaczyć więcej miejsca postawcie na sprzęt do ćwiczeń tzw. „cardio” (trening wytrzymałościowy). Do najpopularniejszych urządzeń tego typu należą: rower stacjonarny, stepper, czy bieżnia. Jogging, czy przejażdżka rowerowa (pod dachem) są wtedy możliwe bez względu na warunki pogodowe.
Macie mniej miejsca i nie chcecie inwestować pieniędzy w drogie wyposażenie. Wystarczy podłoga i kilka akcesoriów, na które będzie Was stać, bez względu na zarobki. W domowej siłowni nie może zabraknąć:

-skakanki: zapewnia super trening wytrzymałościowy, kształtuje łydki (np. skakanka skórzana Laubr, cena: 24,95)
-piłki dmuchanej do ćwiczeń: wzmacnia kręgosłup,  może służyć za krzesło biurowe (np. piłka gimnastyczna z masażem, cena 49,99),
-hula-hop: świetnie kształtuje talię (np. Hula hop 40 kulek Hop Sport, cena 44,90),
-zestawu hantli o różnej wadze: z nimi wyczarujesz każdy trening siłowy o zróżnicowanym stopniu trudności (np. zestaw hantli Body Sculpture, cena 129 zł),
-kilku płyt DVD z programami treningowymi.

Aktywność fizyczna na zewnątrz
Bez względu na to, czy jest sezon letni, czy zimowy wykorzystajcie czas spędzony na powietrzu na aktywność fizyczną. Zadbajcie przede wszystkim o to, by dużo chodzić. Człowiek powinien wykonywać co najmniej dziesięć tysięcy kroków dziennie. Nie wiecie ile to jest? Przyczepcie do paska krokomierz (np. Spokey Moony, cena: 44,99) lub zainstalujcie specjalną aplikację na komórce.

Poza ekstremalnymi sytuacjami, bez względu na pogodę możecie także jeździć na rowerze. Po co wydawać pieniądze na paliwo/bilety komunikacji miejskiej, skoro na dwóch kółkach można bez korków i tłumów dojeżdżać do pracy. W zależności od potrzeb postawcie na rower miejski, lub, jeśli wyjeżdżacie też za miasto wybierzcie model turystyczny (crossowy), który pozwoli Wam pokonywać trudności drogowe (żwir, piasek, kamienie).

Chętniej jeździ się na rowerze, który ładnie wygląda. Zadbajcie o to! Ładny koszyk, śmieszny dzwonek, czy pokrowiec na siedzenie dodatkowo zachęcają do ruchu.

Jazda na rowerze

Fot. Fotolia

Coraz więcej osób stawia na bieganie. Tu najważniejsze jest odpowiednie przygotowywanie, stopniowe zwiększanie intensywności treningu (zaczyna się zawsze od marszo-biegów) oraz profesjonalne obuwie dopasowane do kształtu stopy.

Sezon zimowy to czas, który warto wykorzystać na rodzinne wyprawy na łyżwy. Dobra zabawa, efektywny trening i praca nad koordynacją ruchów to zalety tego sportu, z których skorzysta cała rodzina. Bonusem będą uśmiechnięte buzie dzieci! Własne, dobrze dopasowane łyżwy ułatwiają naukę jazdy bez względu na to, czy preferujecie hokejówki, czy figurówki.

Jak śnieg to i narty! Na początek warto wybrać się na wyjazd, wypożyczyć sprzęt, spróbować tego rodzaju sportu. Gdy złapiecie „bakcyla” zaopatrzcie się w swój zestaw narciarza. W wyspecjalizowanych sklepach internetowych (np. snowshop.pl) zamówicie kompletny zestaw w korzystnych cenach. Coraz więcej zwolenników ma snowboard. Ceny desek zaczynają się już od 700 zł. Fani sportów zimowych, którzy chcą uwieczniać swoje opisy na nagraniach wideo często inwestują także w kamery typu go-pro.

Sezon wiosenno-letni otwiera szereg możliwości ruchu na zewnątrz począwszy od piłki nożnej, przez grę w frisbee, czy jazdę na rolkach. Zawsze, w pierwszej kolejności zwracajcie uwagę na bezpieczeństwo. Wszyscy, zarówno małe dzieci, jak i dorośli korzystając z roweru, rolek powinni nosić dopasowane kaski i ochraniacze, aby chronić głowę oraz ciało w trakcie upadków.

Aktywność fizyczna w klubie fitness
Fitness klub motywuje do ruchu poprzez obecność grupy osób, które mają ten sam cel – więcej się ruszać i dobrze się bawić. To także dobra propozycja dla osób, które lubią zajęcia choreograficzne. Fitness kluby oferują szeroki zakres różnych rodzajów zajęć, każdy znajdzie coś dla siebie. Karnety długoterminowe są przeważnie korzystniejsze cenowo, dlatego warto polować na oferty promocyjne.

Ćwicząc w fitness klubie macie także możliwość skorzystania z usług profesjonalnego trenera, który ułoży indywidualny, dopasowany do waszej kondycji program treningowy. Programy treningowe dla każdego, indywidualnie dobierane do danej osoby oferuje także portal trener.pl

Nie da się ukryć, że dodatkową motywacją do regularnych ćwiczeń w fitness klubie jest…ładny strój. Na kobiety to działa. Wygodny krój i materiały odprowadzające wilgoć zwiększają komfort ćwiczeń, a żywe kolory dodają energii. Zadbajcie o siebie!

Ruch inaczej
…a może coś zupełnie innego. Macie ochotę zaszaleć? Spróbujcie gorącej salsy, pole dance (potocznie zwany tańcem na rurze), czy sexy dance. Kto powiedział, że odchudzanie i aktywność fizyczne nie mogą być przyjemne?

Planujecie urlop? Pomyślcie o wycieczce górskiej np. w polskie Sudety, czy Bieszczady. Ruch, piękne widoki, spory wysiłek i długie spacery. Rodzinne wsparcie kuracji odchudzającej plus zdrowie w bonusie. Poszukajcie oferty sporo wcześniej, a wyjazd nie będzie „bolesny” dla portfela.

„Zdrowe” wyposażenie kuchni
Zdrowa dieta – jest, regularna aktywność fizyczna także. O czym jeszcze warto pamiętać? Jeśli chcecie gotować zdrowo i szybko warto wyposażyć kuchnię w kilka sprzętów, które pomogą Wam w realizacji zdrowych nawyków żywieniowych. To jednorazowa inwestycja, która w perspektywie lat pozwala zaoszczędzić długie godziny w kuchni. Poznajcie naszą listę sprzętów „must have”:

Parowar
Dobrej jakości, piętrowy parowar pozwala gotować kilka produktów jednocześnie. Gotowanie na parze to metoda obróbki cieplnej, która ogranicza starty składników odżywczych do minimum. Szukacie ekonomicznych rozwiązań? Równie dobrze sprawdzi się nakładka na garnek do gotowania na parze.

Blender
Blender w kilka minut pozwala wyczarować pożywny, sycący koktajl np. owocowo-mleczny. Taki koktajl zabrany do pracy świetnie spełni rolę szybkiej przekąski.  Dzięki temu urządzeniu przygotujesz także pyszne, niskokaloryczne zupy krem – idealne na kolację w trakcie diety odchudzającej. Zwracaj uwagę na moc blendera im wyższa tym twardsze składniki uda Ci się zmiksować np. orzechy.

Malakser
Szatkowanie, krojenie w plasterki, krojenie w kostkę. Z dobrym malakserem zapomnicie o tym, że kiedykolwiek używaliście do tego noża, a surówki i sałatki powstaną w kilka minut.

Grill elektryczny/patelnia grillowa
Za pomocą grilla elektrycznego możecie przygotować mięsa/ryby bez dodatku tłuszczu (ew. z niewielkim dodatkiem), ale grillować może przecież praktycznie wszystko. Warzywne szaszłyki, czy grillowane owoce będą świetnym dodatkiem do dietetycznych dań. Duzy grill elektryczny sprawdzi się dla licznej rodziny, jeśli gotujecie tylko dla siebie wybierzcie patelnię grillową.

Kosmetyczne wspomaganie
Odchudzanie nierozerwalnie wiąże się ze zmianą struktury skóry. Powolna utrata masy ciała zmniejsza ryzyko utraty jędrności, jednak mimo to, w trakcie diety warto zainwestować w serię masaży. Profesjonalne masaże manualne lub te, z użyciem specjalistycznego sprzętu zwiększają ukrwienie skóry, poprawiają jej odżywienie i usprawniają usuwanie tkanki tłuszczowej. Skorzystajcie z wyszukiwarki zabiegów kosmetycznych lavito.pl, aby odnaleźć masaże w Waszym mieście.

Masaż odchudzający

Fot. Fotolia

Herbaty/suplementy
Musicie mieć świadomość, że samo stosowanie herbat i suplementów wspomagających odchudzanie nigdy nie przyniesie efektu w postaci spadku wagi. Rozsądnie prowadzoną kurację warto jednak uzupełniać dobranymi do potrzeb „wspomagaczami”.

Na rynku dostępne są herbaty z guarany, które przyspieszają tempo przemiany materii (np. Big-Active ACTIVE BURN Spalanie cena: około 6 zł), czy zielona kawa z l-karnityną (ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej) i chromem (składnik mineralny zmniejszający łaknienie na słodycze). Na początkowym etapie kuracji odchudzającej można zastosować preparaty z błonnikiem pokarmowym (np. BioFiteo, cena około 35 zł), który wchłania wodę, pęcznieje w żołądku zmniejszając uczucie głodu. Środki te można dodawać np. do jogurty, czy owsianki.

Ciekawe działanie mają suplementy z dodatkiem fasolaminy, która ogranicza trawienie i przyswajanie skrobi. To cenne wsparcie dla wszystkich osób, które mają problem z ograniczeniem spożycia produktów węglowodanowych takich jak ziemniaki, chleb, czy makaron. Choć zdrowa dieta niskokaloryczna nie wymaga ich eliminacji niezbędne jest zmniejszenie ilości. Spróbujcie np. preparat Linea (cena około 20 zł).

Odchudzanie wymaga kompleksowego działania na wielu polach. Bardzo ważne jest, by w trakcie tego procesu nie skupiać się na porażkach, które nieuchronnie nadejdą prędzej, czy później. To normalne! Na sukces składa się suma tysięcy drobnych czynności.

...a na koniec
Nie zapomnijcie o nagradzaniu samych siebie, a gdy waga pokaże upragnioną cyfrę pora na…sesję zdjęciową! Uwiecznijcie swoje osiągnięcia, by zawsze pamiętać na co Was stać! Powodzenia!