Odpowiednia dieta dla sportowca amatora

  • 4

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem lub stawiasz pierwsze kroki w wybranej dyscyplinie, sprawdź jakie produkty spożywcze powinny znaleźć się w Twoim koszyku podczas codziennych zakupów.

         
ocena: 4/5 głosów: 6
Odpowiednia dieta dla sportowca amatora
fot. Fotolia
Jak regularne ćwiczenia wpływają na nasze ciało

Kiedy przyzwyczajamy nasze ciało do częstych treningów, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że będzie ono potrzebowało również większej ilości kalorii, mikroelementów, witamin oraz minerałów, które odpowiadają za regenerację mięśni i prawidłową pracę układu odpornościowego. Tego materiału budulcowego a zarazem regeneracyjnego musimy, co więcej - nawet powinniśmy - szukać w jedzeniu. Podpowiadamy, co i w jakich ilościach powinniśmy spożywać.

Najpotrzebniejsze składniki w diecie sportowca amatora

Powszechny jest pogląd, że węglowodany są złe i nie pomagają w utrzymaniu zdrowej diety. Nie możemy ich jednak skreślać, ponieważ to właśnie węglowodany złożone działają jak paliwo dla ludzkiego ciała. Odpowiadają bowiem za poziom glukozy we krwi - gdy jest jej zbyt mało tracimy siłę do działania.

Węglowodanów złożonych powinniśmy szukać w produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach (np. jabłkach czy pomarańczach). Spożywane przed treningiem uodpornią nas na spadki energii i sprawią, że będziemy ćwiczyć z uśmiechem na ustach.

Nie zapominajmy także o białku, które jest budulcem ludzkich mięśni. Najlepiej przyjmować je po treningu, wtedy regeneracja jest przyśpieszona, a my nie odczuwamy niedogodności po przetrenowaniu. Białko w najszybciej przyswajalnej postaci znajdziemy w nabiale. 

Na koniec zostawiliśmy tłuszcze, które spożywane w odpowiednich ilościach, przydadzą się do odbudowy powłoki hydrolipidowej, uelastycznią naszą skórę i pozytywnie wpłyną na urodę. Szczególnie cenne są kwasy omega-3, dlatego nie zapominajmy o nich i jedzmy dużo ryb, naturalnych olei - możemy także skusić się na odpowiednie suplementy dla osób ćwiczących.

l  w

Uprawiając sport zużywamy większą ilość kalorii, niż gdybyśmy prowadzili spokojny tryb życia. Dlatego planując codzienne menu musimy wziąć to pod uwagę i dostarczyć organizmowi cennych składników. Powiedzcie, jak to wygląda w Waszych domach?
 

Nie wiesz jak zacząć ćwiczyć? My Ci pomożemy! >>>