Najwybitniejszy z wybitnych: Kurt Scheller

Fachu kucharskiego uczył się podróżując po całym świecie i poznając tajniki kuchni różnych krajów oraz regionów. Był czas, gdy gotował dla prezydentów i szejków. Ostatecznie zdecydował związać się z Polską.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Najwybitniejszy z wybitnych: Kurt Scheller
Pochodzi ze Szwajcarii, gdzie urodził się w 1952 roku w położonym nad jeziorem mieście Lucerna. Pasję do gotowania rozwinęła w nim praca w piekarni swojej krewnej, w której od najmłodszych lat uczył się wypieku bułek, ciastek i innych wyrobów piekarskich. Naukę zdecydował się kontynuować w szkole gastronomicznej w swoim mieście, którą ukończył z bardzo dobrymi ocenami. Tak zaczęła się wielka kariera niezwykle uzdolnionego kucharza.

Kurt Scheller przez większość swojego życia podróżował. Począwszy od lat 70. ubiegłego wieku mieszkał m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, na Jamajce, w Ekwadorze, Kuwejcie i Rosji. Miał szansę posmakować kuchni z wielu zakątków świata i poznać tajniki oraz receptury kulinarne innych narodów. Wykorzystaną wiedzę szybko przekuwał w sukces. Pierwszy raz szefem kuchni został w młodym wieku – w 1971 roku w restauracji w Londynie, a później w 1975 roku na Jamajce. Następnie został zatrudniony do gotowania dla ekwadorskiej pary prezydenckiej oraz dla szejków w Kuwejcie. Szefował także w rosyjskiej restauracji w hotelu Moskwa. W międzyczasie zdobywał różnorodne nagrody, medale i wyróżnienia. Doceniany był w międzynarodowym środowisku kucharskim. Wkrótce sam stał się uznanym autorytetem w swojej dziedzinie. W 1989 roku przyznano mu tytuł Szefa Roku.

W Polsce mieszka od 1991 roku (z krótką przerwą w 1995 roku). W naszym kraju pierwszy raz znalazł się po objęciu stanowiska szefa kuchni w warszawskim Bristolu. Następnie został szefem w hotelu Sheraton – również w Warszawie. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych i barwnych postaci naszego kulinarnego środowiska. Trudno go nie rozpoznać z jego charakterystycznymi, obfitymi wąsami i ekscentrycznymi ubraniami. Zakochał się w polskiej atmosferze i w polskim jedzeniu. Jest fanem naszych tradycyjnych, narodowych potraw, choć jak sam przyznaje, nie przepada za bigosem, gdyż kojarzy mu się z bałaganem, podczas gdy on lubi jedzeniowy prządek.

W naszym kraju zasłynął przede wszystkim jako założyciel Akademii Kulinarnej, którą prowadzi od 2002 roku. Ideą Akademii jest edukacja kulinarna i szlifowanie talentu kucharskiego uczestników podczas warsztatów pod okiem samego Mistrza. Oferta skierowana jest zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów. Kurt niejednokrotnie pojawiał się w show telewizyjnych. Prowadził autorski program "Alfabet kulinarny Kurta Schellera", wziął udział jako gość specjalny w programie "MasterChef", wystąpił także w roli eksperta w "Hell’s Kitchen" oraz objął stanowisko dyrektora artystycznego w „Top Chef”. Wydał dwie książki: „Szefa kuchni wędrówki po świecie” oraz „Kuchnia polska jakiej nie znacie”.

Kurt Scheller kocha przyprawy i nie boi się ich używać w naprawdę dużych ilościach. Jest ich prawdziwym znawcą! Uważa, że są ostatnim składnikiem wieńczącym dzieło i determinującym smak. Z podróży po krajach arabskich zostało mu umiłowanie do przypraw pochodzących właśnie z tej części świata.