Widząc na sklepowej półce maniok nie przechodźmy obok niego obojętnie - to popularne w innych częściach świata warzywo naprawdę zasługuje na uznanie. Trzeba jednak wiedzieć, że maniok zawiera niebezpieczny cyjanek, dlatego przed spożyciem konieczne jest gotowanie, smażenie lub wymoczenie w wodzie (bulwy należy zostawić w wodzie na całą dobę). Nie należy jednak bać się manioku - nasze ziemniaki także nie nadają się do jedzenia na surowo, co nie znaczy, że trzeba ich unikać jak ognia - po prostu trzeba wiedzieć, jak z nim postępować.
Popularnym produktem uzyskiwanym z manioku jest tapioka - skrobia, która występuje w postaci mąki lub małych perełek. Dobrze znają ją osoby z celiakią - tapioka nie zawiera glutenu, jest produktem hipoalergicznym.
Puree z manioku
Składniki:
- 1 bulwa manioku
- 1 szklanka mleka
- 50 g masła
- szczypta soli, mielonej papryki i zielonej czubricy
Maniok umyj, obierz i pokrój na mniejsze części. Gotuj w osolonej wodzie przez ok. 25 minut, następnie odcedź i wykrój twarde, zdrewniałe części.
W rondlu rozpuść masło, dodaj mleko, następnie wlej zawartość rondla do manioku. Tłuczkiem rozbij maniok na puree, dopraw do smaku solą, papryką mieloną oraz czubricą.
Placki z manioku i sera pleśniowego
Składniki:
- 800 g manioku obranego
- 100 g sera z niebieską pleśnią
- 0,5 szklanki mleka
- sól i pieprz do smaku
Obrany i umyty maniok pokój na kilkucentymetrowe kawałki i ugotuj do miękkości w lekko osolonej wodzie (ok. 25 minut). Odcedź i odetnij zdrewniałe włókna. Do ciepłego manioku dodaj pokruszony ser, zamieszaj, postaw na wolnym ogniu, aż się rozpuści. Przypraw do smaku solą i pieprzem. Usmaż na oleju na złoty kolor, tak jak placki ziemniaczane.
Frytki z manioku
Składniki:
- 1 bulwa manioku
- łyżeczka oleju kokosowego
- sól
Maniok umyj, obierz , pokrój w paski i podgotuj przez ok. 15 minut. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni (termoobieg), ułóż maniok na blasze, posmaruj olejem kokosowym, oprósz solą. Piecz przez 15 minut.