Święta wielkanocne i wszystkie obrzędy z nimi związane są bardzo mocno zakorzenione w polskiej tradycji. Bardzo ważnym elementem tych świąt są oczywiście potrawy goszczące na naszych stołach.
Tradycyjny żurek to zupa na zakwasie żytnim z dodatkiem czosnku i majeranku, podawana z jajkiem lub białą kiełbasą, często gotowana na wędzonce. Jego sercem jest bez wątpienia swojski zakwas nadający mu kwaśnego smaku oraz wyśmienite, najwyższej jakości składniki.
Z samymi dodatkami warto jest poeksperymentować i odkryć nowe, ciekawe połączenia smaków. Oto kilka moich pomysłów:
1. Wywar - żurek możemy gotować na wywarze warzywnym, mięsnym lub mieszanym. Wspaniale sprawdzają się oczywiście wędzone żeberka czy boczek. Bardzo ciekawy i nietuzinkowy jest wywar na kościach ogonowych. Nadają one zupie nie tylko smaku, ale też naturalnej gęstości.
2. Warzywa - wspaniale sprawdzą się tarte i podsmażone marchewka i pietruszka, które nadadzą odrobinę słodyczy, ziemniaki uzupełniające gęstość i oczywiście świeżo starty chrzan, dzięki któremu żurek zyska wyrazisty, ostry posmak.
3. Grzyby - dodatek kilku suszonych grzybów zapewni ciekawy aromat i smak, tak samo jak pokrojone i podsmażone na maśle pieczarki.
4. Mięso - tradycyjnie podaje się z białą kiełbasą lub boczkiem. Nieco inny smak uzyskamy dodając kiełbasę wiejską lub mocno podsmażoną. Dodatkiem lubianym szczególnie przez dzieci są małe pulpeciki z mięsa mielonego gotowane w żurku.
5. Pieczywo - żurek pięknie prezentuje się i smakuje wyśmienicie podawany w całych bochenkach chrupiącego chleba. Zamiast serwować go z całymi kromkami, proponuję na chwilę przed podaniem wrzucić na talerz małe grzanki z razowego chleba. Zupa zyska ciekawą fakturę i pyszny, chrupiący dodatek.
Nina W.
weronikaS
Dinah
niezły kąsek