8 listopada Światowy Dzień Zdrowego Śniadania

Już w najbliższą sobotę, 8 listopada będziemy obchodzić Dzień Zdrowego Śniadania. Z tego powodu warto przypomnieć sobie, jak ważne jest prawidłowe i regularne odżywianie, szczególnie w pierwszej części dnia, w której głównymi posiłkami są pierwsze i drugie śniadanie.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
8 listopada Światowy Dzień Zdrowego Śniadania
fot. Fotolia
Drugie śniadanie to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, drugi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. To właśnie w godzinach porannych jesteśmy najbardziej aktywni, nasz umysł pracuje najefektywniej, a wysiłek fizyczny i intelektualny jest największy. Badania pokazują, że dzieci, które są głodne w czasie lekcji są bardziej rozkojarzone i trudniej im skupić uwagę na nauce, dlatego też drugie śniadanie to szczególnie ważny posiłek dla dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole.

Uczniowie, którzy nie jedzą regularnie drugiego śniadania w szkole osiągają gorsze wyniki, częściej skarżą się na ból głowy, brzucha, zmęczenie, złe samopoczucie i rozdrażnienie. Dlatego w drugim śniadaniu przeznaczonym dla dzieci muszą znaleźć się wszystkie najważniejsze składniki odżywcze:

- białka np. w postaci produktów mlecznych, mięsa, ryb, roślin strączkowych, jaj,
- węglowodany, powinny przeważać te złożone – pieczywo razowe, makarony, musli, płatki owsiane, placki czy naleśniki z mąki pełnoziarnistej,
- tłuszcze łagodzą nadmierną aktywność układu nerwowego, ich odpowiednia podaż zmniejsza nerwowość i zmęczenie u uczniów. Ich źródłem mogą być: olej rzepakowy, oliwa z oliwek, masło oraz orzechy i ziarna,
- warzywa i owoce pod różnymi postaciami, np.: soku lub musu. Są źródłem  wielu witamin, błonnika oraz składników mineralnych, które wspólnie chronią organizm przed chorobami
i dbają o jego prawidłowy rozwój.

Prawidłowo skomponowane drugie śniadanie powinno dostarczać dziecku wielu cennych witamin.
 
                                             

Co to jest drugie śniadanie?  

„Drugie śniadanie to dodatkowy, mniejszy posiłek, jednak powinien być pełnowartościowy tzn. składać się z tych samych elementów, co pierwsze śniadanie, czyli węglowodanów złożonych, białka, tłuszczy, warzyw lub owoców” – wyjaśnia dietetyk i psycholog Zuzanna Antecka. „Zarówno dzieci jak i dorośli drugie śniadanie powinni  zjeść wtedy, gdy pojawią się pierwsze sygnały głodu, czyli uczucie pustki w żołądku, spadek poziomu energii, rozdrażnienie, burczenie w żołądku, czy ból głowy. Zazwyczaj ma to miejsce od 2 do 4 godzin po śniadaniu. Warto zaplanować dziecku godzinę spożywania tego posiłku, tak by o nim nie zapominało” – dodaje.

Ponieważ dzieci często spędzają w szkole dużo czasu, warto zadbać, aby  oprócz drugiego śniadania w śniadaniówce znalazło się miejsce na zdrową przekąskę. Może to być dodatkowa porcja owoców lub warzyw, mus owocowy, garść orzechów. Drugie śniadanie warto dostosować do pierwszego śniadania, tak by w ciągu dnia spożyć jak najbardziej różnorodne pokarmy. Na drugie śniadanie świetnie sprawdzają się produkty, które można przygotować wcześniej, np. wrapy warzywne, czy muffinki z warzywami i serem feta. Możemy także wykorzystać produkty z innych posiłków (np. kanapka z pieczonym kurczakiem z obiadu, pasta z brokułów z kolacji). W ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu i nie będziemy marnować jedzenia.
 
Czy kanapka wystarczy? 

„Nigdy nie należy zapominać o dołączeniu do drugiego śniadania dziecka odpowiedniej ilości płynów. Odwodniony organizm jest pozbawiony energii, nie potrafi prawidłowo funkcjonować. Odwodnienie może wywoływać zmęczenie, senność, rozdrażnienie i ból głowy. Dlatego do śniadaniówki malucha zawsze należy dołożyć porcję płynów w postaci np. soków marchwiowo-owocowych” – mówi Zuzanna Antecka.
 
Kubuś GO na drugie śniadanie

Doskonałym pomysłem na obowiązkową porcję witamin i nawodnienia młodego organizmu jest sok Kubuś GO! – to sok „na wynos” w małej plastikowej butelce. Jest to idealny element  drugiego śniadania dla najmłodszych – w szkole lub na wycieczce. W ten sposób dzieci otrzymują pyszny sok w formie, która dostarcza im wielu cennych witamin oraz jest niezastąpionym źródłem energii.

W składzie soków Kubuś GO! znajdziemy witaminy A i C, odpowiedzialne za wzrok  i odporność oraz witaminę E, która dobroczynnie wpływa na stan skóry. W wariancie Kubuś GO! oprócz witamin A i C znajdziemy także witaminy z grupy B oraz witaminę E. Kubuś GO! jest również źródłem cennego błonnika, który reguluje pracę jelit. W sezonie jesienno-zimowym Kubuś przygotował dwa nowe, limitowane smaki, z witaminą A i C jabłko-marchew-dynia-marakuja oraz marchew-malina-winogrono-acerola.

 

A może Kubuś Mus

Dobrym rozwiązaniem na uzupełnienie śniadaniowego menu jest także Kubuś Mus, czyli owocowy posiłek w formie musu z owoców i marchwi z dodatkiem witaminy C. Jest to idealny produkt dla dzieci na drugie śniadanie w wygodnym, lekkim i bezpiecznym opakowaniu. To smaczna i zdrowa propozycja do śniadaniówki, plecaka, czy na wycieczkę. Soki i musy od Kubusia nie zawierają dodatku żadnych konserwantów.

Niech Dzień Zdrowego Śniadania będzie doskonałym pretekstem do zweryfikowania swoich nawyków śniadaniowych i sprawdzenia, czy na pewno każdego dnia pakujemy dla siebie i naszych dzieci, pełnowartościowe drugie śniadanie.

                                             

Informacja prasowa