Aby banany, których używamy do zrobienia sałatki, nie ściemniały, należy je uprzednio włożyć na co najmniej 15 minut do gorącej wody albo po pokrojeniu na cząstki skropić sokiem z cytryny.
Aby banany zachowały swój kolor, nie należy ich także trzymać w lodówce.
Skąd pochodzą banany?
Banany wywodzą się z Azji. Dużo czasu minęło zanim przywędrowały do Europy. Skąd wywodzi się nazwa "banan"? Zapewne została ona nadana temu owocowi przez Arabów. Dlaczego? Owoce banana były strasznie małe, wielkości palca człowieka. I to właśnie słowo banan oznacza po arabsku: palec. Do Europy, jak już zostało to wcześniej wspomniane, banan przebył długą drogę. Uprawiano go najpierw w Afryce. Tam bardzo odpowiadał mu klimat. Następnie, kiedy trwały odkrycia geograficzne, banan przywędrował do Ameryki Południowej.
Banany w Ameryce Południowej królowały jako owoc egzotycznym. Problemem dla mieszkańców Ameryki stało się dojrzewanie banana - było ono bardzo szybkie. Wymyślono jednak sposób, by sobie z tym poradzić. Wybudowano statki, które miały system chłodzący. Dzięki temu było możliwe transportowanie bananów dalej, w inne miejsca. Dlatego owoce te stały się tanie i zaczęły być dostępne również i na pozostałych kontynentach.
W Polsce banany są niewątpliwie jednym z najpopularniejszych owoców południowych. W sklepach są dostępne praktycznie przez cały rok.
Banan ogólnie wywodzi się z rodziny roślin bananowatych, które to obejmują około 80 gatunków. Część z tych gatunków wytarza owoce, które są jadalne.
Aby drzewo - bananowiec - mogło prawidłowo się rozwijać, potrzebuje klimatu ciepłego oraz wilgotnego. Na to, jaka będzie jakość owoców, wpływ ilość wody oraz temperatura. Jeżeli chodzi o glebę, bananowiec nie ma zbyt wielu wymagań, chroni glebę przed erozją. Najlepsze owoce są przy opadach 120-150 mm miesięcznie.
Banany są transportowane w dalekie miejsca. Dlatego, aby trwałość jego skórki była jak największa, zbiór bananów odbywa się zanim owoce te osiągną swoją dojrzałość. Banany należy traktować bardzo ostrożnie, szybko transportować do portów. Koniecznie trzeba zadbać o schłodzenie tych owoców. Celem tego jest powstrzymanie bananów przed dojrzewaniem. Wtedy jego skórka się zmieni, a sam owoc nie będzie już tak atrakcyjny handlowo.
Banany spożywane są zazwyczaj na surowo, istnieje jednak inne formy, jeżeli mowa o przyrządzaniu banana. Mogą być suszone, pieczone bądź marynowane. Stanowią doskonały dodatek do ciast bądź są ich głównym składnikiem. Można je również dodawać do deserów lodowych, galaretek, bitej śmietany, naleśników i innych.
Banana można przyrządzić też z mlecznymi produktami, czyli na przykład z jogurtem, maślanką czy nawet mlekiem. Z bananów można także przyrządzić przepyszne egzotyczne sałatki. Banan idealnie komponuje się z ryżem czy wołowiną. Oczywiście, banan idealnie nadaje się również do sałatek owocowych.
Koktajl bananowy to z kolei wspaniała propozycja na bardzo upalne dni. Na pewno doda ochłody i orzeźwi.
Banany zawierają wiele właściwości, które świadczą o tym, że są one korzystne dla naszego zdrowia. Banan zjedzony na przykład na drugie śniadanie zaspokoi nasz apetyt na naprawdę długi czas.
O dziwo, jedzenie jednego banana dziennie jest zdrowsze niż spożywanie jednego jabłka. Dlaczego? Otóż okazuje się, że banany mają więcej witamin oraz składników odżywczych niż pozostałe owoce. W skład bananów wchodzi dużo więcej węglowodanów, a także zawierają witaminę A, fosfor, potas oraz naturalne cukry.
Potas, którego w bananach jest bardzo wiele, odpowiada za dostarczanie tlenu do mózgu. Dlatego banany między innymi wspomagają wysiłek intelektualny oraz pozytywnie wpływają na nasz układ krążenia.
Banany dostarczają naszemu organizmowi bardzo dużo energii. Powinny je spożywać zatem osoby, które są przemęczone bądź wyczerpane. Ponadto banany zawierają dużo błonnika, który to ułatwia trawienie. Banany zapobiegają zatwardzeniom.
Banany to zatem smaczne owoce, których powinno spożywać się naprawdę dużo, ponieważ zawierają w sobie dużo cennych dla człowieka składników.