Akcja Tesco: Dbajmy o środowisko

Z ponad pół tysiąca uczestników konkursu „Dbajmy o środowisko – to takie proste!” Jury wyłoniło 46 regionalnych zwycięzców.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Akcja Tesco: Dbajmy o środowisko
26 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas Finału akcji szkoły walczyć będą o główną nagrodę – nowoczesną pracownię naukową, wartą ponad 50 tysięcy złotych.

Siódma już edycja akcji „Tesco dla szkół”, nad którą patronat merytoryczny objęła Fundacja Instytut Nowoczesnej Edukacji, miała formę konkursu, do którego zgłosiły się 603 szkoły podstawowe i gimnazja z całej Polski. Zadaniem uczniów było przeprowadzenie w swojej okolicy akcji propagującej ochronę środowiska, a następnie udokumentowanie jej w dowolny, wybrany przez siebie sposób. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Centrów Edukacji Ekologicznej oraz Parków Krajobrazowych, wyłoniło 138 szkół – autorów najlepszych prac w każdym województwie, w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI i gimnazja. Zwycięzcy otrzymają nagrody: kamery, aparaty cyfrowe, radiomagnetofony CD. Członkowie Kapituły przyznają, że poziom prezentowanych prac okazał się najwyższy w szkołach podstawowych, a w gimnazjach – dobry. Najlepszymi szkołami w kraju, które zgromadziły największą ilość punktów, okazały się: Gimnazjum nr 2 w Chojnowie w województwie dolnośląskim, Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim oraz Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu.
„Dominującym tematem był recycling, czyli wszelkiego rodzaju pomysły na zbiórkę odpadów – mówi Dorota Karwala, Menadżer ds. Komunikacji Korporacyjnej w Tesco - Szkoły konkurowały ze sobą w pomysłach na tytuły prac oraz formę prezentacji projektów. Na przykład jedna ze szkół angażowała swoich rówieśników do działania hasłem „Jestem cool, jestem czad –tworzę nasz ekoświat”, inna z kolei hasłem -„ Złóż kartonik, puszkę zgnieć, i do kosza wrzuć ten śmieć!”.
Otrzymaliśmy też wiele pięknych prac wykonanych z surowców wtórnych, ogromne makiety wiosek ekologicznych oraz oczywiście niezliczoną ilość zdjęć dokumentujących przebieg akcji w szkołach i okolicy.- dodaje Karwala.”
Zdumiewające są wyniki akcji obliczone dla całego kraju. Uczniowie z całej Polski w ramach konkursu „Dbajmy o środowisko – to takie proste!” posprzątali w sumie 1500 hektarów lasów i terenów wokół szkół. Dzieci zebrały niemal 170 ton makulatury. W ramach projektów ekologicznych zaprojektowano 97 ogródków przyszkolnych i posadzono tysiące drzew i roślin. Niemal połowie zespołów, które wzięły udział w akcji udało się włączyć w działania przedstawicieli samorządów, rodziców oraz nauczycieli i uczniów z własnych szkół. W sumie w ramach konkursu na rzecz ochrony środowiska, zaangażowanych było 40 tysięcy osób: uczniów, nauczycieli, rodziców, mieszkańców i przedstawicieli samorządów lokalnych.
Szkoły, które zajęły pierwsze miejsce w województwie w każdej kategorii wiekowej awansowały do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się 26 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tam walczyć będą o nowoczesne pracownie naukowe, w skład których wchodzą m.in. multitablica z oprogramowaniem do nauki o środowisku, wizualizer, projektor multimedialny, laptop, mikroskop elektroniczny oraz wiele innych pomocy dydaktycznych Wartość nagrody głównej to 50 tysięcy złotych.