Zdrowotne porady Ramy w Krakowie

27 września na Rynku Głównym w Krakowie odbyły się kolejne (VI) Krakowskie Dni Zdrowia. Swoje stoisko miała tam także marka Rama...

         
ocena: 3/5 głosów: 2
Zdrowotne porady Ramy w Krakowie
Do dyspozycji mieszkańców miasta był dietetyk, który nieodpłatnie pomagał zaplanować właściwą dietę dla całej rodziny, wyjaśnił rolę poszczególnych witamin i tłuszczów oraz zaprezentował piramidę żywienia opracowaną na podstawie najnowszych badań. Przewidziane były też atrakcje dla dzieci.

Dieta to jeden z najważniejszych czynników decydujących o zdrowiu człowieka. Niestety, jak pokazują liczne badania*  i prognozuje WHO, nieprawidłowe nawyki żywieniowe w ostatnich latach spowodowały na świecie, a także w Polsce istotny wzrost liczby otyłych dzieci. Otyłość ta skutkuje zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, problemów ze snem, jak i problemów psychospołecznych. Pragnąc przeciwdziałać tym niepokojącym trendom marka Rama stara się popularyzować wiedzę o prawidłowym żywieniu zarówno wśród dzieci (w szkołach podstawowych prowadzony był program edukacyjny Ramy "Smak Zdrowia"), jak i ich rodziców. To dlatego podczas Krakowskich Dni Zdrowia na swoim stoisku umożliwiła mieszkańcom skorzystanie z nieodpłatnych porad dietetyka.

Dietetyk ten m.in. zapoznał zainteresowane osoby z nową  piramida prawidłowego żywienia, opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu w Harvardzie. Wprowadzili do niej kilka istotnych zmian. U jej podstawy znalazła się aktywność fizyczna jako niezbędny warunek zdrowia. Tuż nad nią umieszczone zostały podstawowe źródła energii - produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz tłuszcze roślinne (do tej pory w jednej grupie ze zwierzęcymi). W przeciwieństwie do tłuszczów zwierzęcych, których spożycie należy ograniczać – tłuszcze roślinne są zalecane w codziennej diecie jako cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.