Alergie na pokarmy

  • 2

Coraz więcej ludzi cierpi na alergie pokarmowe. Co najbardziej uczula i jak możemy to sprawdzić? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tekście. Zapraszam.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Alergie na pokarmy
fot. Fotolia
Alergie pokarmowe najczęściej ujawniają się w okresie dzieciństwa, jednakże w każdym wieku można zostać alergikiem. Znam Pana, który całe życie jadł jajka, w późnej starości okazało się, że uczulił się na nie. Prawdopodobieństwo tego, że będziemy alergikami wzrasta jeśli nasi rodzice lub rodzeństwo też nimi są. Procentowo wygląda to tak:

- jeśli jedno z rodziców ma alergię to prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie alergikiem wynosi 20%-40%
- jeśli oboje rodzice mają alergię to prawdopodobieństwo wzrasta do 30%-60%
- jeśli rodzice mają alergię na ten sam produkt, to wtedy prawdopodobieństwo, że dzieci też będą miały alergię rośnie do nawet 80%

Z wiekiem część ludzi wyrasta z alergii pokarmowej, można także zastosować tzw. odczulanie. Ciekawostką jest to, że najbardziej uczulają nas produkty, które w danym kraju są najczęściej jadane (przykładowo, mój syn ma alergię na jabłka i marchew).

Co najbardziej uczula i na co należy zwracać szczególną uwagę :
- białko mleka krowiego
- jajka (zwłaszcza białko)
- zboża
- soja
- orzechy
- miód
- seler
- pomidor
- pietruszka
- skorupiaki
- ryby
- owoce cytrusowe
- owoce sezonowe (truskawki, jabłka, czereśnie)


To tylko większa część alergizujących produktów. Może się też okazać, że np. pomidor kupiony w sklepie będzie niekorzystnie oddziaływał na nasz organizm, natomiast jeśli zjemy pomidora "z krzaka" nic nam nie będzie. To dzieje się za sprawą środków chemicznych, którymi ów pomidor został potraktowany, zanim przywędrował do sklepu.

Jeśli po zjedzeniu podejrzanych pokarmów pojawi się wysypka, katar, chrypka, duszność, wymioty, bóle brzucha, biegunka, swędzenie nosa powinniśmy odstawić te produkty na jakiś czas i ponowić próbę.

Bardzo pomocne przy diagnozowaniu alergii są testy pokarmowe. Oczywiście wszystko trzeba konsultować z lekarzem. Małym dzieciom należy stopniowo rozszerzać dietę i bacznie obserwować, czy nie mają niepożądanych objawów.