Nasze mądre babki potrafiły żywić rodzinę w taki sposób, że często jej członkowie nigdy nie mieli kontaktu z lekarzem i dożywali w dobrej formie długich lat. Podstawą jadłospisu w każdym domu były potrawy z naturalnych, nie przetworzonych produktów.
Co powinniśmy zmienić w naszych jedzeniowych obyczajach?
Oto kilka najważniejszych, łatwych do wprowadzenia rad:
Każdy posiłek powinien składać się, w połowie swojej objętości, z warzyw surowych lub gotowanych.
Wykreślamy z zakupów pieczywo białe na rzecz pieczywa z mąki gruboziarnistej z dodatkiem kminku, czarnuszki, siema lnianego, słonecznika, maku.
Dodajemy do potraw, zwłaszcza w zimie, przyprawy jak imbir, pieprz, paprykę mieloną, cynamon, cząber, goździki, czosnek.
Gdy pojawiają się świeże warzywa z pola, nie ze szklarni, codziennie przygotowujemy dla całej rodziny po szklance soku owocowego, najlepiej wieloskładnikowego np: marchew, jabłko, pomarańcz; jabłko, czerwony burak, ogórek i porzeczki wg. własnej fantazji. Możliwości jest bardzo dużo.
Młode warzywa jemy ze skórką po dokładnym umyciu.
Wrogiem naszego zdrowia są posiłki gotowane lub podgrzewane w kuchence mikrofalowej.
Stracony dla zdrowia jest dzień bez surówki.
Rezygnujemy z esencjonalnych bulionów mięsnych na rzecz lekkich rosołów z drobiu lub ryb.
Nie jemy produktów konserwowych.
Zmniejszamy spożywanie cukru. Jemy miód.
Raz w tygodniu przygotowujemy posiłki z ryb .
Wykreślamy z domowego zwyczaju picie napojów gazowanych - zwłaszcza słodkich i kolorowych. Zastępujemy je sokami owocowymi, ziołowymi herbatkami, maślanką, kompotem, kawą zbożową.
Ważna zasada - nie smażymy tego, co można ugotować i nie gotujemy tego, co możemy zjeść na surowo. Świeże warzywa, to najlepsze lekarstwo na wiele chorób.
Poznaj dietę na każdy trymestr ciąży. >>>
Nina W.