Bez jaj - 6 naturalnych zamienników jajek w kuchni

Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić kuchnię bez jajek. Był to problem zwłaszcza dla wegan i alergików. Jednak na szczęście coraz popularniejsze stają się ich naturalne zamienniki, których możemy użyć podczas codziennego gotowania. Poniżej podajemy 6 z nich.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Bez jaj - 6 naturalnych zamienników jajek w kuchni
fot. Fotolia
Podane proporcje mają za zadanie zastąpić jedno surowe jajko.

1 banan – najlepiej sprawdzi się we wszelkiego rodzaju wypiekach. Zgnieciony widelcem owoc nada ciastu wilgotności i delikatnej słodyczy. Z racji słodkiego smaku znakomicie sprawdzi się w takich wypiekach jak muffiny, ciasta, ciasteczka i brownies. Należy jednak uważać - bo chociaż banany dobrze wiążą składniki, to mogą też spowodować, że ciasto będzie ciężkie i nie będzie chciało dobrze wyrosnąć. Dlatego warto dodać do niego proszek do pieczenia.

1/3 szklanki musu jabłkowego – najlepiej niesłodzonego. Podobnie jak puree z banana nadaje ciastu odpowiedniej wilgotności. Dzięki naturalnej słodyczy jabłek będziemy mogli zminimalizować ilość białego cukru dodanego do naszych wypieków. To idealny dodatek dla tych, którzy dbają o linię. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż mus dobrze łączy składniki, to także rozrzedza ciasto – warto mieć to na uwadze przy dobieraniu proporcji.

1/3 szklanki puree z ziemniaka –  pełni podobną funkcję, co jego owocowy odpowiednik. To doskonała alternatywa dla tych, którzy unikają cukrów prostych – nawet tych naturalnie występujących w owocach. Smak ziemniaków jest dość neutralny (należy pamiętać, by były niesolone), jednak będzie wyczuwalny dla uważnych smakoszy. Z tego powodu lepiej używać ich do dań wytrawnych.

jajka, banany, płatki owsiane
Zdjęcie: Fotolia

1 łyżka zmielonych płatków owsianych – by uzyskać ten zamiennik jajka wystarczy zalać je trzema łyżkami gorącej wody i pozostawić do napęcznienia. Z racji neutralnego smaku sprawdzą się zarówno w daniach słodkich jak i słonych. Dobrze sklejają ciasto i pozwalają uzyskać jego odpowiednią konsystencję. Dodatkowo są stosunkowo łatwo dostępne i tanie.

1 łyżka zmielonego siemienia lnianego – tutaj, podobnie jak w przypadku zmielonych płatków owsianych, należy zalać je gorącą wodą w proporcji 1:3. By płatki spełniały swoją funkcję należy pozwolić im wchłonąć wodę i napęcznieć. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy konsystencję gęstego kisielu, która dobrze zwiąże składniki w cieście. Siemię lniane dodatkowo uelastyczni nasz wypiek i dobrze je zagęści.

1 awokado – ten apetyczny zielony owoc przypomina jajko nie tylko swoim kształtem. By awokado miało także jego właściwości wystarczy obrać je, rozgnieść widelcem i dodać do wybranej potrawy. Należy przy tym uważać, by owoc był maksymalnie dojrzały (ale nie zgniły). Najlepiej, jeżeli w konsystencji przypomina masło i daje się łatwo rozsmarowywać. Twardy owoc nie tylko uniemożliwi odpowiednie połączenie składników, lecz także będzie miał kwaskowaty posmak, który może zaburzyć smak dania.