Bezpieczne przetwory z czarnego bzu

  • 3

Czarny bez stosowany jest w przeziębieniach, gorączce, zaparciach. Jest też środkiem wspomagającym leczenie zakażeń dróg moczowych, oraz łagodzącym bóle zębów czy migreny.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Bezpieczne przetwory z czarnego bzu
Roślina lecznicza

Czarny bez należy do najstarszych roślin leczniczych. Jego owoce, kora i kwiaty od dawna stosuje się w profilaktyce i leczeniu przeziębień ale nie tylko. Owoce i kwiaty bzu mają działanie napotne, moczopędne i oczyszczające organizm z toksyn. Ponadto owoce wykazują działanie lekko przeczyszczające i przeciwbólowe, znalazły zastosowanie w leczeniu choroby gośćcowej, dny, rwy kulszowej, nerwobóli, chorób przewodu pokarmowego oraz wspomagająco przy oczyszczaniu organizmu. Natomiast kwiaty posiadają właściwości przeciwzapalne, działają też wzmacniająco na naczynia krwionośne, stosuje się je jako płukanki jamy ustnej i gardła oraz przy zapaleniu spojówek, w kąpielach (taka kąpiel wskazana jest przy cerze tłustej z wypryskami). Znacznie rzadziej stosowana kora w medycynie ludowej uważana jest za środek wspomagający odchudzanie.
 
Uwaga na bez!

We wszystkich częściach świeżej rośliny występuje toksyczny składnik, powodujący uczucie mdłości i wymioty. Glikozyd ten rozkłada się podczas suszenia i gotowania, więc spożywanie przetworzonego surowca jest bezpieczne. Analogicznie przetwory na alkoholu np. z owoców są niebezpieczne dla zdrowia, dlatego należy stosować je z rozsądkiem i umiarem, gdyż w procesie fermentacji powstają trujące substancje. Sięgając po czarny bez pamiętajmy o tym, że brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią.

 
Przetwory z owoców czarnego bzu
  1. Nalewka z owoców bzu czarnego

Do sporządzenia nalewki (tak jak syropu) stosujemy świeżo zerwane kwiatostany, nie suszone. Kwiaty zrywamy przed pełnym kwitnieniem, tj. w maju i czerwcu. Do 1 litra wody dodajemy 0,5 kg cukru i gotujemy do uzyskania syropu. W dużym słoju umieszczamy 50 kwiatostanów bzu i 1 cytrynę pokrojoną w plastry, 400 sztuk listków wiśni. Wszystko zalewamy syropem, przykrywamy gazą i odstawiamy na 14 dni, codziennie mieszając. Po tym czasie odcedzamy uzyskany sok i dodajemy do niego 1 litr spirytusu oraz sok z 2 cytryn. Odstawiamy na kolejne 3 miesiące, znów wstrząsając co kilka dni by wszystko dobrze się wymieszało. Następnie odstawiamy na 2 tygodnie, bez wstrząsania. Następnie znów odcedzamy i zlewamy nalewkę do czystych butelek.

Nalewkę z owoców czarnego bzu zażywa się po 40-50 kropli na szklankę herbaty, trzy razy dziennie jako środek w chorobach przeziębieniowych (napotny i wzmacniający)

  1. Syrop z owoców czarnego bzu

Syrop z owoców czarnego bzu podaje się jako środek witaminizujący, wzmacniający. Aby uzyskać syrop będziemy potrzebować 1 kg owoców czarnego bzu. Zalewamy je szklanką wody, dodajemy 0,5 kg cukru i całość gotujemy przez około 20 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Odcedzamy syrop i przelewamy do butelek.

  1. Naparz kwiatów czarnego bzu

Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez około 15 minut. Płuczemy jamę ustną lub konkretne miejsce, gazą nasączoną naparem 3 razy dziennie. Można też do naparu dodać kwiaty lipy, miód, czy porzeczkę ogrodową i pić 1/3 szklanki cztery razy dziennie. Napar z kwiatów czarnego bzu stosuje się z powodzeniem również przy chronicznych, łagodnych zapaleniach nerek, dróg moczowych i pęcherza. Należy jednak pamiętać, aby mocnym odwarem nie drażnić mechanicznie zapalonych błon śluzowych!

  1. Zupa cytrynowa z kwiatami bzu
Składniki
  • 1 kg cielęciny z kostką
  • włoszczyzna
  • 1 cytryna
  • kubeczek śmietany 18%
  • 2 łyżki mąki
  • 2 łyżki masła
  • 2 szklanki ugotowanego na sypkoryżu jaśminowego lub basmati
  • łyżka jarzynki
  • sól i pieprz (biały icytrynowy)
  • kiść kwiatów czarnego bzu

Przygotowanie:

W 2 litrach wody ugotuj wywar z warzyw i mięsa. Cytrynę wyszoruj, sparz, zetrzyj skórkę. Wywar przecedź, dopraw otartą cytryną, jarzynką, mąką, dodaj śmietanę oraz masło. Na talerze nałóż ryż, zalej zupą. Udekoruj plasterkami cytryny i kilkoma kwiatkami czarnego bzu.

Przepis pochodzi z: "Weranda Country" NR 4 (8) czerwiec/lipiec 2009 Monika Grzybowska

  1. Sokz owoców czarnego bzu

Dojrzałe, oczyszczone i umyte owoce umieścić w sokowirówce. Otrzymany sok otrzeć z cukrem, przelać do czystych butelek i pasteryzować ok.10 min. Sok z owoców czarnego bzu najlepiej sprawdza się w zimie, jako dodatek do herbaty, galaretek, czy innych deserów. Esencję z bzu możemy połączyć z anyżem oraz rumiankiem. Tak przygotowana mikstura jest wskazana do inhalacji przy katarze.


Zobacz przepisy: Syrop z kwiatów czarnego bzu,   Kwiaty robini i bzu czarnego w cieście