Co trzeba wiedzieć o sporządzaniu galaret mięsnych?

Do bardzo smacznych i wykwintnych zakąsek mięsnych możemy zaliczyć te zalewane galaretą. Spotkać je można pod różnymi nazwami i postaciami - galaret, studzienin lub auszpików.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Co trzeba wiedzieć o sporządzaniu galaret mięsnych?
fot. Fotolia
Galarety, studzieniny i auszpiki przygotowuje się z gotowanych mięs zwierząt hodowlanych. Potrawy w galarecie mają swoje zalety: jej warstwa zapobiega wysychaniu mięsa, wpływa na poprawę barwy, smaku oraz estetycznego wyglądu. Zapobiega obkurczaniu się kawałka mięsa, utlenianiu witamin oraz wysychaniu dekoracji.

Niezbędnym składnikiem do sporządzenia idealnej bazy na galaretę mięsną są nóżki, głowa, uszy i skóra, gdyż mają bardzo dużo substancji kleistych, czyli mówiąc prościej - mniej wartościowych białek: kolagenu i elastyny. Dzięki nim nie będziemy potrzebowali żelatyny do związania galarety.

Kolagen podczas ogrzewania pęcznieje i powstaje z niego żelatyna, elastyna zaś jest odporna na ogrzewanie i nie ulega zmianom. Z tych składników po dodaniu warzyw uzyskamy smaczną, przejrzystą i elastyczną galaretę, przy czym bardzo ważne jest długie gotowanie na bardzo małym ogniu bo inaczej galareta będzie mętna.

- do gotowania wywaru na galaretę należy używać szerokich rondli z pokrywką
- produkt do galarety zalewa się zimną wodą i gotuje na wolnym ogniu
- warzywa po oczyszczeniu i umyciu oraz pokrojeniu dodaje się dopiero gdy kości zbieleją, a mięso zacznie mięknąć
- przyprawy przed gotowaniem należy rozdrobnić

Produkty przeznaczone do gotowania galarety należy trzymać na ogniu tak długo, aż połowa płynu się wygotuje. Wody dajemy tyle, aby zakryć produkty przeznaczone na ten wywar. Gdy gotowa galareta stygnie to wytwarza się biały tłuszcz, który jest nieestetyczny i należy go zdjąć. Dodatkowo jest on ciężko strawny. Gdy znamy już podstawy przygotowania dobrej galarety, bierzmy się do pracy i gotujmy pyszne potrawy!