Boczniak ostrygowaty

Okaz ten znajduje się na liście grzybów dopuszczonych w Polsce do obrotu handlowego. Jest jednym z ulubionych grzybów uprawowych, posiada właściwości lecznicze i do tego doskonale smakuje! O jakim grzybie mowa? Oczywiście o boczniaku ostrygowatym!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Boczniak ostrygowaty
fot. Fotolia
Boczniak ostrygowaty należy do grupy grzybów, które rosną od października do lutego. Należy szukać go nie na ziemi, lecz na pniach oraz w koronie drzew.  W zakamarkach i dziuplach drzew dojrzeć można młode owocniki, podczas gdy jego otoczenie pokryte jest już zmarzliną, a nawet śniegiem.

JAK WYGLĄDAJĄ BOCZNIAKI?

Kępki boczniaków przypominają schodki lub równolegle do siebie ułożone podesty. Grzyba z tego gatunku można poznać po mięsistym, muszelkowatym kapeluszu, którego skórka jest najczęściej szaroniebieska lub szarobrązowa.

Kapelusz osiągający średnicę od 5 do 15 centymetrów jest początkowo podwinięty, w późniejszej fazie rozwoju staje się płaski. Blaszki boczniaka ostrygowatego są białawe i zbiegają w dół po krótkim, osadzonym dziwacznie trzonie.

Zapach tego grzyba jest bardzo przyjemny, a jego miąższ charakteryzuje się białą, twardą i odrobinę łykowatą strukturą - dzięki temu grzyby te dobrze znoszą transport i mogą być przechowywane w chłodnym miejscu przez dłuższy czas.

CO WARTO WIEDZIEĆ O BOCZNIAKACH?

Boczniaki poza doskonałym smakiem, kryją w sobie również prawdziwe bogactwo witamin i minerałów! Te niepozorne grzyby posiadają biologicznie aktywne związki o działaniu przeciwzakrzepowym, antynowotworowym i antywirusowym. W ich składzie znajdują się znaczne ilości witamin z grupy B i D, a także potas, wapń czy sód!

Boczniaki są świetnym produktem dla wszystkich dbających o sylwetkę! Grzyby te są bowiem niskokaloryczne, m. in. dzięki niskiej zawartości sacharydów. Stanowią cenny element diety ze względu na zawartość białka, przy czym charakteryzuje się on pełnym składem niezbędnych aminokwasów egzogennych oraz kwasu asparaginowego i glutaminowego.

Boczniaki  Boczniaki- uprawa
Zdjęcia: Fotolia

UPRAWA BOCZNIAKA OSTRYGOWATEGO

Boczniaki tworzą owocniki głównie na pniach drzew liściastych: topolach, osikach i dębowych kłodach, ale także na słomie lub kolbach kukurydzy!

Świeżo ścięte drzewo zaszczepia się drewnem, które jest przerośnięte grzybnią boczniaka. Zaszczepienia dokonuje się w wyciętych otworach, do których aplikuje się wilgotną warstwę wiórków. Następnie takie drewno umieszcza się w ciepłym pomieszczeniu - w takich warunkach po ok. 2- 3 miesiącach na pniakach pojawiają się młode owocniki pożądanych okazów!

Dziś każdy może hodować te grzyby w swoim domu, kupując tzw. baloty z trocin przerośniętych grzybnią bądź specjalnie przygotowane grzybnie na fusach z kawy, które dostępne są w sprzedaży!

BOCZNIAKI W KUCHNI

Te smakowite i coraz bardziej popularne grzyby doskonale nadają się do marynowania, smażenia w panierce lub jako dodatek do dań głównych, przekąsek, zup czy sałatek. Starszych osobników nie warto spożywać, ale ich delikatne brzegi można ususzyć i przerobić na mączkę, która stanie się pyszna przyprawa do potraw!

Macie ochotę na zaskakujące danie z boczniakami, które nie tylko świetnie zasmakuję, ale również doda energii i uzupełni organizm w potrzebne związki? Zasmakujcie pysznego dania dodanego przez michel_b! Polecamy!

Italian fusion - kaszotto z boczniaki i groszkiem


Składniki:

1 litr bulionu warzywnego ( marchewka, pietruszka, seler, cebula, czosnek)
3 szalotki
4-5 sporych, świeżych boczniaków
200 g groszku mrożonego HORTEX
3 ząbków czosnku
300 g kaszy pęczak
pomidorki koktajlowe
oliwa z oliwek
sól
pieprz

Sposób przygotowania:

W przypadku kaszotto zdecydowanie dobrym pomysłem będzie wcześniejsze przygotowanie produktów. Bulion warzywny, jeśli nie był wcześniej przygotowany, będzie wymagał 40-50 minut gotowania na wolnym ogniu. Boczniaki, pokrój w paski, szalotkę po obraniu pokrój w piórka, czyli cienkie paseczki, pomidorki koktajlowe wystarczy przekroić na pół. Na rozgrzanej patelni z grubym dnem rozprowadź niewielką ilość oliwy, po około 20 sekundach na patelnię wrzuć boczniaki, podsmaż je przez około 1 minutę i ściągnij z patelni.

Na tej samej oliwie podsmaż szalotkę, połowę czosnku pokrojonego w grube plasterki i szczyptę soli. Następnie dodaj pęczak oraz groszek zielony mrożony HORTEX i wszystko ze sobą wymieszaj, pozostaw na około 1 minutę. Po tym czasie raz jeszcze wymieszaj składniki znajdujące się na patelni i dodaj 1 szklankę bulionu, kiedy bulion odparuje, ponownie wymieszaj całość, i wlej kolejną szklankę bulionu. Proces ten powtarzaj przez 20-22 minuty. Pamiętaj o tym by nie dopuścić do przypalenia kaszy. Kiedy pęczak będzie już „na ząb” na mniejszej patelni rozgrzej odrobinę oliwy i podsmaż na niej pomidorki koktajlowe oraz czosnek. Kaszotto podawaj ze słodkimi pomidorkami, pamiętaj by przed podaniem obsypać danie świeżo mielonym czarnym pieprzem.

Italian fusion-kaszotto z boczniakiem i groszkiem

Co sądzicie na temat boczniaków? Dla nas to niesamowity grzyb, który stanowić może podstawę wielu oryginalnych dań. Jeśli w Waszych przepisach znajdują się sprawdzone receptury z ich dodatkiem, zachęcamy do podzielenia się nimi na Gotujmy.pl!
 

Sprawdźcie jak przyrządzić flaczki z boczniaków >>>