Chmielaki 2012

Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie".

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Chmielaki 2012
Dlaczego w Krasnymstawie?

Nie za sprawą pysznych i pewnie każdemu znanych jogurtów "Joguś", które są tu  produkowane, ani działającej od lat (póki co) cukrowni. Nie dlatego, że w Krasnymstawie urodził się Witold Pyrkosz. Trzeba za to wiedzieć, że tradycje chmielarstwa na ziemiach byłego województwa chełmskiego, a szczególnie na terenie Krasnegostawu i okolic sięgają początku XX wieku.

Pionierem krasnostawskiego chmielarstwa był Tadeusz Fleszyński, który na temat sztuki warzenia chmielu wiedział sporo, i wiedzą swoją chętnie się dzielił. Podobno pochowany został z szyszkami chmielu, a przed śmiercią zażyczył sobie, by na jego grobie rosły nie kwiatki, ale chmiel właśnie... By się o tym przekonać, trzeba dziś odwiedzić cmentarz w Płonce, a w razie czego: mieć sadzonkę w kieszeni.

Chmielaki po raz 42.

W dniach 17 - 19 sierpnia 2012 piwne święto odbędzie się już po raz 42. Pierwsze Chmielaki odbyły się w roku 1971, jednak ogólnopolski charakter zyskały w roku 1977. Dziś, oprócz Konsumenckiego Konkursu Piw, można wysłuchać występów muzycznych i kabaretowych, a także wziąć udział (czynny lub bierny) w wyborach Miss Chmielaków, czy Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych. Co jednak ważne, nasz "Polski Octoberfest", to przede wszystkim korowód chmielakowy, na który wszyscy co roku czekają.

Kiedyś Chmielaki odbywały się na poczatku września - obecnie co roku organizowane są pod koniec sierpnia, po chmielowych żniwach.

Program obchodów

17 sierpnia (piątek)

Na scenie wystąpią m.in. Alan White, Dj Fakto, Dj Fresh Daniels.

18 sierpnia (sobota)

Na początek coś dla dzieci - występ Cyrku Focus. Dla trochę starszych - wybory Miss Chmielaków oraz Gala Kabaretowa, na której zagoszczą Kabaret Ani Mru Mru, Kabaret Smile oraz Kabaret Młodych Panów. Wieczorem koncert da AbradAb.

19 sierpnia (niedziela)

Korowód chmielakowy, Ogólnopolski Przegląd Kapel Podwórkowych, a także rozstrzygnięcie Konsumenckiego Konkursu Piw, w którym o wysokie miejsca walczy coraz więcej polskich browarów. Ci, którzy wolą ten dzień spędzić inaczej, niż na sączeniu chmielowego napoju, będą mogli wziąć udział w I Półmaratonie Chgmielakowym o puchar Burmistrza Krasnegostawu.

Szczegółowy program na www.chmielaki.pl