Co dają nam warzywa?

Poznaj wartości odżwycze ogórków, pomidorów, sałaty, rzodkiewki, szpinaku, marchewki, pietruszki oraz dymki.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Co dają nam warzywa?
Ogórek

Aż 96 proc. jego masy stanowi woda – jest więc najmniej kalorycznym warzywem. W ogórku znajduje się: potas, wapń, fosfor, miedź, beta-karoten i błonnik. Te składniki sprawiają, że chroni on przed zaparciami, wolnymi rodnikami i działa moczopędnie.

 

Pomidor

Ma błonnik (zapobiega zaparciom) i potas (pomocny w walce z nadciśnieniem). Zawiera dużo beta-karotenu i witaminy C, czyli antyoksydantów, chroniących przed nowotworami. Ważnym składnikiem pomidora jest likopen zalecany w profilaktyce raka prostaty.

 

Zielona sałata

Jej liście to doskonałe źródło potasu, beta-karotenu, witaminy C, kwasu foliowego oraz błonnika. Sałata jest więc dobrym antyoksydantem (chroni przed nowotworami). Pomaga również zapobiegać zaparciom oraz niedokrwistości.

 

Rzodkiewki

Zawarty w niej kompleks witamin z grupy B i magnez znakomicie wpływają na układ nerwowy i sprawną pracę mózgu. Wapń, potas, magnez, miedź i mangan, to mieszanka przyjazna sercu i kościom. Substancje aromatyczne rzodkiewki przyspieszają zaś trawienie.

 

Szpinak

Zawiera łatwoprzyswajalne żelazo, witaminę C oraz beta-karoten i luteinę. Żelazo zapobiega niedokrwistości, witaminy są silnymi przeciwutleniaczami (zapobiegają chorobom nowotworowym), natomiast luteina korzystnie wpływa na wzrok.
 

Polecamy przepis na Pesto ze szpinaku. Autorem przepisu jest: Cukiereczek13

Pesto ze szpinaku

 

Marchew

Jest bogatym źródłem beta-karotenu, który korzystnie wpływa na skórę i wzrok, ale też zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych. Marchew zawiera także sporo witaminy C (również antyutleniacz) oraz błonnika (reguluje przemianę materii).

 

Pietruszka

W natce są te same składniki, co w korzeniu (witamina C, witaminy z grupy B, wapń, potas, żelazo, magnez, miedź), ale jest ich więcej. Korzystnie wpływają na mięśnie, kości i procesy, krwiotwórcze. Pietruszka działa też moczopędnie.

 

Dymka

Zawiera witaminy C i PP, beta-karoten oraz błonnik. Korzystnie wpływają one na trawienie i pobudzają apetyt. Mają silne właściwości bakteriobójcze. Działają również moczopędnie. Pomagają obniżyć nieco poziom cukru oraz cholesterolu we krwi.



Źródło: Poradnik domowy