Co przygotować dziecku na długą podróż?

  • 1

Nadszedł wreszcie upragniony czas wakacji. Dla naszych pociech oznacza to swobodę, wycieczki i nowe znajomości. Jakie jedzenie zapakować dziecku na długi wyjazd? O tym w artykule, zapraszamy!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Co przygotować dziecku na długą podróż?
fot. fotolia
Jeśli Twoje dziecko pierwszy raz wybiera się samo na kolonie lub podobny wyjazd, musisz pamiętać o paru ważnych rzeczach. Należy zapakować mu odpowiednie ubrania, kosmetyki czy leki.

Kłopotliwą kwestią jest zazwyczaj jedzenie - co i w jakich ilościach przygotować oraz jak zapakować żywność, by się nie zepsuła i przetrwała podróż. Tutaj znajdziesz porady i niezbędne informacje, by szybko i dobrze wyprawić swoje dziecko w podróż.

dziecko - podróż
Zdjęcie: Fotolia

NAPOJE

Musisz wybrać odpowiednią żywność, tak, by się nie zepsuła. Co powinno zabrać Twoje dziecko? Po pierwsze: picie. Spakuj mu soki i wodę, najlepiej w plastikowych butelkach - szklane mogą się potłuc. Rozejrzyj się za butelkami, które mają ustniki, dzięki temu małemu podróżnikowi będzie łatwiej się piło.

Jeśli na zewnątrz panuje upał, Twoje dziecko powinno zabrać dużą ilość napojów; na pewno wysoka temperatura sprawi, że Twoja pociecha wypije znacznie więcej. Butelki powinny być niewielkich rozmiarów, najlepiej 0,5 litra. Dziecku wygodniej będzie pić, a w trakcie przerwy w podróży może wyjść i wziąć małą butelkę ze sobą.

dziecko-podróż
Zdjęcie: Fotolia

KANAPKI

Przygotuj dziecku smaczne kanapki. Najlepiej z sałatą, wędliną, rzodkiewką i ogórkiem (mogą też być inne składniki). Ważne, by to jedzenie było kolorowe i Twoje dziecko chętnie je zjadło. Kup pieczywo, które Twoja pociecha najbardziej lubi: chleb, bułki czy rogale. Kanapki trzeba przygotować z tym, co Twój mały podróżnik je najchętniej.

Pamiętaj także  o tym, żeby zapakować kanapki do szczelnie zamkniętych pojemników. Wtedy na dłużej zachowają swoją świeżość. Wędliny, które na pewno szybko się nie zepsują to takie, które zawierają minimalną ilość wody, np. podsuszane. Ich zaletą jest to, że nie trzeba ich przechowywać w warunkach obniżonej temperatury.

Wędliny, które zawierają dużą ilość wody, są siedliskiem bakterii, a na dodatek gdy będzie upał, mogą się popsuć. Dlatego wybierz taką wędlinę, która długo będzie świeża. Jeśli w wędlinie znajduje się powyżej 90% mięsa, to także informacja, że taki produkt będzie dłużej przydatny do spożycia.

Możesz swojemu dziecku przygotować także np. próżniowo zapakowane kabanosy.  Warto pamiętać, że artykuły zapakowane próżniowo będą dłużej nadawały się do zjedzenia.

PRZEKĄSKI

Jako przekąskę możesz uszykować swojemu dziecku warzywa (np. marchewkę) oraz owoce (np. jabłko). Zapakuj też maluchowi jakieś słodkości: ciasteczka bądź muffinki. Możesz je upiec samodzielnie - wtedy masz pewność, że będą smaczne i na pewno nie zaszkodzą małemu podróżnikowi.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić jakąś pyszną sałatkę (warzywną lub owocową). Smacznie wyglądająca przekąska będzie apetyczna nawet dla największego niejadka. Musisz pamiętać, by włożyć ją do hermetycznego opakowania.

Warzywa, owoce i przekąski powinny zostać umieszczone w  szczelnie zamkniętych pojemnikach. Dzięki temu się nie zgniotą i na dłużej zachowają swoją świeżość. Takie pojemniki możesz nabyć  właściwie w każdym supermarkecie. Pamiętaj, żeby sprawdzić przed zakupem zamknięcie, by nie okazało się, że pojemnik jest nieszczelny.

dziecko-podróż
Zdjęcie: Fotolia

Jedzenie zapakuj swojemu dziecku do torby podręcznej. Poradź także dziecku, żeby zawsze sprawdzało, czy to, co je, jest dobre, szczególnie, gdy na zewnątrz panuje upał.

I ostatnia wskazówka: najlepiej, żeby mały podróżnik miał ze sobą walizkę na kółkach, nie będzie wtedy musiał jej dźwigać (będzie miał ze sobą również bagaż podręczny, więc warto zadbać, by maluch miał wygodę).


Zobacz także jakie jedzenie wziąć na podróż z dzieckiem >>>