Czubrycę można kupić na targowiskach, ryneczkach, giełdach lub na imprezach okolicznościowych organizowanych w miasteczkach i wsiach a także przez internet. Warto zaznaczyć, że czubryca nie jest mieszanką ziół, a rośliną. Można z niej tworzyć mieszanki, dodając inne zioła. W sprzedaży możemy znaleźć więc czubrycę: czerwoną, białą, zieloną i szarą.
Polecam dodawać ją do lutenicy albo ajwaru, czyli sosów bałkańskich. Bułgarzy czubrycą posypują prawie wszystko. Gospodynie domowe w swojej kuchni muszą ją mieć obowiązkowo. Pasuje także do spaghetti, pizzy, potraw z pomidorami, surówek, majonezu. Znakomicie zastępuje sól czosnkową albo ziołową.
Czubryca biała jest mieszanką bardzo aromatycznych składników. Podkreśla charakter potraw. Komponuje się dobrze z sałatkami, sosami i zupami. Działa pobudzająco na wydzielanie kwasów żołądkowych i obniża ciśnienie. W składzie zawiera: koper, pietruszkę, lubczyk, seler, kozieradkę, cząber, pieczarkę mieloną, cebulę, oregano, czosnek niedźwiedzi.
Czubryca szara w składzie zawiera sezam, sól, chilli grys, kozieradkę, cząber, czosnek granulowany, cebule, lubczyk, gorczycę. Zawiera także dobroczynną czarnuszkę zwaną złotem Faraonów. Czarnuszka leczy wiele dolegliwości.
Czubryca zielona w składzie posiada: cząber, lubczyk, czosnek natkę pietruszki, kozieradkę, koper. Jest charakterystycznym dodatkiem dla kuchni bułgarskiej, rumuńskiej i włoskiej. Ma gorzki smak. Posiada właściwości konserwujące, dodawana jest z solą do peklowania mięsa. Najczęściej dodaje się ją do ciężkostrawnych potraw z kapustą czy grochem.
karola25
msewka
iprzyprawy.pl
iprzyprawy.pl