Cukier rafinowany i jego szkodliwość

  • 1

Nie od dziś wiadomo, że nie wpływa pozytywnie na zdrowie. Powiedzenie, że uzależnia również nie będzie przekłamaniem - działa jak narkotyk. Jakie zgubne dla organizmu skutki wiążą się ze spożywaniem cukru? Przeczytaj!

         
ocena: 5/5 głosów: 6
Cukier rafinowany i jego szkodliwość
fot. Fotolia

Podczas procesu oczyszczania cukier jest pozbawiany witamin, substancji mineralnych i białek. Żeby mógł zostać strawiony, organizm musi zużyć swoje własne zasoby witamin. Cukier jest produktem silnie zakwaszającym - jeśli spożywamy go za dużo, nasze zęby zaatakuje próchnica. Organizm zaczyna pobierać wapń z kości i zębów. Jesteśmy chronicznie zmęczeni.

Cukier w pierwszym etapie magazynowany jest w wątrobie, później wraca do krwi w postaci kwasów tłuszczowych, następnie gromadzi się na udach, brzuchu, w biodrach. Dlaczego spotykamy bardzo dużo otyłych dzieci? Kiedyś ich ilość nie była aż tak znacząca. Wszystko śmiało można zamknąć w stwierdzeniu, że cukier obecny jest wszędzie i we wszystkim.

Działa jak narkotyk - chcemy sięgać po niego coraz częściej i więcej. Jesteśmy od niego uzależnieni - gdy czujemy spadek energii, sięgamy po batonik. To złudne, gdyż jest to energia oszukana, która wystarczy nam na 20 minut.

Cukier jest odpowiedzialny za cukrzycę, choroby serca, nowotwory, depresje a nawet choroby psychiczne! Dodatkowo negatywnie wpływa na pamięć.

Niektórzy twierdzą, że bezpieczna ilość cukru dla dorosłego człowieka to 2 łyżeczki dziennie.

Rezygnując z niego całkowicie, możemy na początku zaobserwować u siebie bóle głowy, nudności, zmęczenie, rozdrażnienie - to typowa reakcja organizmu, który się oczyszcza.

Najgorsze są początki - organizm wtedy „woła” o słodkie. Można to jednak przetrzymać - po tym czasie nasze nastawienie do cukru zmieni się; zaczniemy przechodzić obok niego obojętnie.

Cukier dodawany jest do wszystkiego - chleba, zup a nawet wody. Gdybyśmy szukali, znaleźlibyśmy go tam, gdzie zupełnie byśmy się nie spodziewali.

Co ważne, nie zastępujmy go słodzikami czy innymi, zdrowszymi cukrami. Całkowita eliminacja wpłynie na to, że nie będziemy szukać słodkich przekąsek, gdyż organizm zwyczajnie odzwyczai się od nich.  

Dowiedz się, co jest gorsze dla sylwetki! Cukier czy tłuszcz?