Czarny bez - garstka informacji

Kwiaty czarnego bzu wykorzystywane są do naparów, które używa się do płukania jamy ustnej. Dodatkowo stosuje się go na gorączkę albo jako środek napotny.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Czarny bez - garstka informacji
fot. Fotolia

Napar z czarnego bzu jest idealny po zimowym spacerze. Dostarczy nam wiele witaminy C. Wystarczy zalać łyżkę kwiatów szklanką wrzącej wody i trzymać pod przykryciem ok. 15 min. Po wypiciu należy położyć się do łóżka.

Dodatkowo czarny bez pomaga przy wydalaniu moczu (wzmaga go). Poprawia krążenie, ułatwia odkrztuszanie, czy wzmacnia naczynia krwionośne. Leczy kaszel, czy choroby zakaźne. Olejek z bzu pomaga przy leczeniu ran i obrzęków.
Uwaga: warto wiedzieć, że nie powinniśmy jeść na surowo ani kwiatów ani owoców czarnego bzu. Zawarta w nim sambunigryna powoduje wymioty i osłabienie organizmu. Podczas gotowania związek ten staje się nieszkodliwy.
Przygotowany napar na wodzie i mleku można podawać dzieciom. Warto go wcześniej posłodzić miodem.

SOK NA TRAWIENIE
Owoce wkładamy do garnka i podgrzewamy, aż powstanie sok. Przeciskamy wszystko przez gazę. Słodzimy miodem, w zależności od ilości soku. Najlepiej w stosunku 1:10 (łyżka miodu na 10 łyżek bzu). Rozlewamy do butelek. Taki sok pomaga przy infekcjach i nerwobólach. Wspomaga trawienie.

Warto wiedzieć, że przygotowany olej z kwiatów bzu pomaga przy bólach mięśni. Olej w przygotowaniu jest prosty, a pomaga na wiele dolegliwości. Wystarczy opakowanie suszonych liści (do kupienia w aptece) włożyć do litrowego słoika, zalać olejem rzepakowym (do pełna) i odstawić na słońcu na miesiąc. Po tym czasie przelać przez sito do butelek i odstawić do chłodu.

Z czarnego bzu można przygotować wino, galaretkę, czy pyszne racuchy albo dżemy.
Warto poczytać więcej o tej magicznej roślinie, bo działa cuda.


Poznaj właściwości czarnego bzu. >>>