Napar z czarnego bzu jest idealny po zimowym spacerze. Dostarczy nam wiele witaminy C. Wystarczy zalać łyżkę kwiatów szklanką wrzącej wody i trzymać pod przykryciem ok. 15 min. Po wypiciu należy położyć się do łóżka.
Uwaga: warto wiedzieć, że nie powinniśmy jeść na surowo ani kwiatów ani owoców czarnego bzu. Zawarta w nim sambunigryna powoduje wymioty i osłabienie organizmu. Podczas gotowania związek ten staje się nieszkodliwy.
Przygotowany napar na wodzie i mleku można podawać dzieciom. Warto go wcześniej posłodzić miodem.
SOK NA TRAWIENIE
Owoce wkładamy do garnka i podgrzewamy, aż powstanie sok. Przeciskamy wszystko przez gazę. Słodzimy miodem, w zależności od ilości soku. Najlepiej w stosunku 1:10 (łyżka miodu na 10 łyżek bzu). Rozlewamy do butelek. Taki sok pomaga przy infekcjach i nerwobólach. Wspomaga trawienie.
Warto wiedzieć, że przygotowany olej z kwiatów bzu pomaga przy bólach mięśni. Olej w przygotowaniu jest prosty, a pomaga na wiele dolegliwości. Wystarczy opakowanie suszonych liści (do kupienia w aptece) włożyć do litrowego słoika, zalać olejem rzepakowym (do pełna) i odstawić na słońcu na miesiąc. Po tym czasie przelać przez sito do butelek i odstawić do chłodu.
Z czarnego bzu można przygotować wino, galaretkę, czy pyszne racuchy albo dżemy.
Warto poczytać więcej o tej magicznej roślinie, bo działa cuda.
Poznaj właściwości czarnego bzu. >>>