Jedni nie wyobrażają sobie początku dnia bez smacznego śniadania na słodko, inni pierwszy posiłek jedzą dopiero w porze lunchu. Czy pączek i kawa to dobre połączenie? Czy
Drożdżówka i kawa na śniadanie - czy to dobry pomysł?
- My Polacy mamy bardzo duży problem ze śniadaniami. Rano spieszymy do pracy, po drodze kupujemy drożdżówkę i kawę i myślimy, że to da nam energię do pracy - mówi Małgorzata Bellwon, dietetyk kliniczny ze Slimfactory. - W rzeczywistości fundujemy sobie odwrotny skutek, bo po takim pożywieniu nasza efektywność spada.
Podstawową kwestią jest to, żeby śniadanie jeść. I to nie o godzinie jedenastej czy w porze lunchu, ale do godziny po przebudzeniu. Po nocy organizm potrzebuje wartościowego posiłku, żeby mieć energię na cały dzień. Od niego uzależniona jest m.in. prawidłowa praca mózgu i układu nerwowego. Jeśli nie zjemy śniadania lub zjemy byle co, będziemy odczuwać negatywne skutki przez cały dzień.
Niestety najczęściej poranny głód zapychamy niepełnowartościowymi przekąskami albo odkładamy jedzenie na godziny popołudniowe i wieczorne, a wtedy organizm rekompensuje sobie całodzienne braki i pochłaniamy zbyt dużo jedzenia. I to w godzinach, kiedy układ trawienny pracuje wolniej i aby efektywnie pracował, powinniśmy dostarczyć mu posiłek lekkostrawny.
Typowe błędy śniadaniowe - tych produktów unikaj!
Drożdżówka, pączek czy ciastko to częsty błąd śniadaniowy. Śniadanie na słodko powoduje, że mózg dostaje złe paliwo i do tego tylko na chwilę - słodycze to cukry proste, które szybko dostarczają energię, ale jest ona błyskawicznie spożytkowana. W efekcie, po ich strawieniu bardzo szybko jesteśmy znowu głodni. Słodkie wypieki możemy zastąpić owsianką z dodatkiem świeżych lub suszonych owoców.
Kawa na czczo - czy to zdrowe?
Kofeina pomaga szybko się obudzić i zacząć działać. Jednak pita na czczo sprawia, że odczuwamy silny głód i mamy ochotę na słodycze. Po słodkim ciastku znów czujemy przypływ energii, ale na krótko. W rezultacie cały dzień pod względem żywnościowym mamy rozregulowany.
Kawa pita na czczo ma też negatywny wpływ na żołądek i może powodować problemy trawienne. Gdy pijemy ją wcześnie rano może powodować stres, ponieważ rano, mniej więcej do godziny 10:30, naturalnie mamy wysoki poziom kortyzolu we krwi. Porcja kawy i wysoki kortyzol mogą wywoływać niepotrzebne zdenerwowanie.
Kofeina dodatkowo blokuje wydzielanie serotoniny, hormonu szczęścia. Warto się przyjrzeć, czy poranna nerwowość jest spowodowana jedynie pośpiechem, czy może jednak niewinną filiżanką kawy pitej na pusty żołądek.
Uważaj także na inne używki: papieros na czczo w połączeniu z kawą to wręcz zabójcza mieszanka dla organizmu. Papierosy są bardzo toksyczne, a kiedy palimy je przed śniadaniem, trujące substancje szybciej przenikają do krwi.
Resztki obiadowe na śniadanie - tak czy nie?
Niektórzy lubią jeść naprawdę solidne śniadania. Jeśli wychodzi im to na zdrowie, nie ma w tym nic złego. Jednak resztki obiadowe z poprzedniego dnia spożywane w godzinach porannych są zwykle zbyt ciężkostrawnym posiłkiem. Śniadanie ma nam pomóc rozpocząć dzień lekko, bo układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni aktywny.
Także śniadanie w stylu angielskim, czyli fasolka, jajka sadzone, bekon lub boczek jest za ciężkie dla organizmu, który dopiero się rozbudza. Śniadanie powinno być obfite, ale lekkostrawne. Jajecznica lub omlet świetnie się nadają na poranny posiłek, bo chociaż są to potrawy smażone, nie są ciężkostrawne.
Owoce i jogurty
Owoc może być przekąską, ale z pewnością nie kompletnym, zbilansowanym i pożywnym śniadaniem. Może być dodatkiem do placków, omletu i owsianki, natomiast sam w sobie nie jest pełnowartościowym posiłkiem. Również jogurt może być jedynie dodatkiem.
- Sam jogurt to białko i odrobina tłuszczu. Nie da nam energii i nie sprawi, że dotrwamy do drugiego śniadania - mówi Magdalena Kuklik, technolog żywienia Mixit, platformy specjalizującej się w musli i kaszach komponowanych na indywidualne życzenie. - Wystarczy jednak, że do jogurtu dodamy musli i połówkę banana i już mamy pełnowartościowy posiłek. Podobnie, jeśli do jogurtu dorzucimy kiełki i awokado i zjemy to z kromką chleba.
Dobre śniadanie, czyli jakie?
- Jeżeli chcemy jeść dobre śniadanie, musimy zadbać przede wszystkim o węglowodany złożone. Białko i tłuszcze powinny być tylko dodatkiem. Ponieważ węglowodany złożone są dłużej trawione, dadzą nam energię na przynajmniej trzy lub cztery godziny - mówi Małgorzata Bellwon.
Przykładem dobrego śniadania jest owsianka czy jaglanka na mleku krowim, roślinnym lub wodzie, z dodatkiem orzechów i bakalii.
Energię zapewnią nam nawet kanapki, pod warunkiem, że będą z pełnoziarnistego pieczywa, z dodatkiem żółtego sera lub chudej wędliny i warzyw.
Z pewnością sycąca będzie sałatka caprese z pomidorów, mozzarelli i bazylii z dwoma kromkami ciemnego pieczywa. Także twaróg z warzywami - np. posiekaną rzodkiewką i ogórkiem, a do tego pieczywo, oczywiście ciemne. Również jajka podawane w różnych formach - na miękko, twardo lub jako jajecznica, z dodatkiem warzyw i dobrego chleba będą kompletnym, dającym na cały dzień energię, posiłkiem.
Poznaj też najgorsze porady dietetyczne!