Czym zastąpić alkohol w przepisie?

  • 2

Wiele przepisów wymaga od nas dodania alkoholu. Nie każdy jednak może go spożywać. Co wtedy? Czym go zamienić, by potrawa nie straciła smaku?

         
ocena: 5/5 głosów: 6
Czym zastąpić alkohol w przepisie?
Duża część użytego alkoholu wyparowuje podczas duszenia, smażenia oraz gotowania. Zawsze jednak w jakimś stopniu pozostaje on w daniu.

Jeśli potrawę spożywać będą dorośli, którzy mogą sobie pozwolić na dodatkowe procenty nie jest to żaden problem. Kiedy natomiast nasi goście przybędą z dziećmi, które chętnie skosztują pysznego tortu - pojawia się kłopot.

Nie ma uniwersalnego zamiennika do każdego rodzaju alkoholu - każdy trunek ma swój niepowtarzalny smak, trzeba więc wiedzieć, co czym zamienić.

Zamiast zwykłego piwa użyć możemy po prostu piwa bezalkoholowego lub bulionu (warzywnego, wołowego lub drobiowego).

Czerwone wino bez problemu zastąpimy sokiem z winogron lub czerwonym winem bezalkoholowym (trzeba pamiętać, że czerwone wino nawet jako składnik potrawy nie może zostać zastąpione np. winem białym - tutaj także ważny jest rodzaj wina).

Białe wino imitować może białe wino bezalkoholowe lub sok z białych winogron z odrobiną octu winnego.

Likier kawowy zastąpimy kawowym syropem lub espresso.

W roli szampana doskonale sprawdzi się sok z żurawiny zmieszany z wodą gazowaną (zamiast soku z żurawiny można również użyć soku z białych winogron).

Jeśli przepis wymaga dodania słodkiego białego wina możemy zamienić je także sokiem z białych winogron, dodatkowo osłodzonym cukrem (dobry będzie cukier puder, który bez problemu sie rozpuści).

Likier wiśniowy zastąpimy konfiturą wiśniową lub sokiem, likier amaretto - aromatem migdałowym.

Jeśli w przepisie podano koniak - możemy wymienić go na sok brzoskwiniowy, morelowy lub gruszkowy. Wódkę natomiast zastąpimy sokiem z białych winogron wymieszanym z sokiem z limonki.