Mąka - jaką wybrać?

  • 1

Czasem zastanawiamy się jakiej mąki do czego użyć i jaka tak naprawdę jest między nimi różnica - czy mąka może mieć wpływ na to czy ciasto się uda?

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Mąka - jaką wybrać?
Robiąc zakupy czasem trudno połapać się którą mąkę kupić. Czy mąka droższa jest lepsza niż tańsza, co oznacza typ mąki - np. 450. Ten artykuł powinien uprościć zakupy.


Mąka - rodzaje


Pszenna
Chyba najbardziej znana i powszechnie kupowana – jest to mąka z dużą ilością glutenu, dzięki któremu ciasta dobrze wyrastają i są puszyste. Oprócz tego jest bogata w cenne witaminy z grupy B.

Żytnia

Czyli mąka z żyta. Od pszennej jest lepsza w tym, że zawiera wartościowe lignany, które obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów. Dodatkowo jej spożywanie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu w organizmie. Przygotowywane z jej udziałem wypieki wydają się szybciej zaspokajać głód, duże znaczenie ma tu jednak fakt, że jest raczej ciężkostrawna.

Ziemniaczana
Zwana też po prostu skrobią ziemniaczaną. Rzadko używana do wypieku ciast, za to doskonale sprawdza się w roli zagęstnika sosów oraz zup. W takiej roli można użyć też mąki ryżowej. Polecana osobom cierpiącym na celiakię – nie zawiera glutenu.
Ma jeszcze jedno znane zastosowanie – używamy jej do krochmalenia serwetek.

Kukurydziana
To mąka szczególnie bogata w błonnik oraz magnez. Nie zawiera glutenu.

Jęczmienna
Również bogata w błonnik, raczej mało popularna, zazwyczaj jako dodatek do innego rodzaju mąki w roli lekkiego słodzika.

Gryczana
Otrzymywana z gryki – wbrew sugestiom Mickiewicza („gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała”), mąka ma ciemny kolor. Używana jest głównie w kuchni rosyjskiej i indyjskiej, czasem dodawana do mąki pszennej przy wypiekaniu pieczywa, przez co chleb uzyskuje brązowy kolor.

Owsiana
Występuje dodatkowo w chlebie, obok np. mąki pszennej. Jest bardzo zdrowa z uwagi na wysoką zawartość błonnika, żelaza oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Oprócz wymienionych rodzajów mąk mamy jeszcze wiele innych, mniej popularnych, jak na przykład mąka orzechowa, sojowa, migdałowa czy orkiszowa.

Co to jest typ mąki i o czym informuje

Na opakowaniach widnieje informacja o typie mąki, do tych popularniejszych należą typ 450 oraz 550. Typ 450 określa mąkę zwaną tortową, typ 550 – luksusową. Często też spotykamy się z typem 750 – mąka tego typu jest polecana do wypieku pieczywa.
Co to jednak oznacza?

Typ mąki określa zawartość substancji mineralnych w mące. Im wyższa wartość liczbowa – tym wyższa zawartość substancji mineralnych i tym mąka jest ciemniejsza.

Dla przykładu – typ 550 oznacza, że zawartość substancji mineralnych (inaczej „popiołu”) wynosi około  0,55 %.

Możemy się również spotkać z określeniem „mąka z pełnego przemiału” – oznacza to, że podczas mielenia nie odrzuca się niczego – nie ma odpadków. Dzięki temu nie traci się żadnych cennych składników ziarna.


Jaką mąkę wybrać?


Oczywiście wybór zależy od tego do czego zamierzamy jej użyć. Uniwersalnym rodzajem i typem mąki jest mąka pszenna typ 550 – doskonale sprawdzi się przy przygotowaniu większości potraw – od naleśników po ciasta.

Jeśli chcesz upiec chleb wybierz mąkę żytnią 720, pszenną 750 lub 2000.

Jeśli potrzebujesz zagęścić zupę czy sos sięgnij po mąkę ziemniaczaną lub ryżową. Te rodzaje i kukurydziana będą niezastąpione jeśli nie tolerujesz glutenu.

Do przygotowania zakwasu na żurek używa się mąki żytniej, na barszcz biały – pszennej.

Do wypieków drożdżowych polecana jest mąka luksusowa (pszenna typ 550), do biszkoptów wybierz nieco niższy typ – ciasto będzie lżejsze.