Każdy z nas zapewne uwielbia desery i nie może się bez nich obejść. W sezonie letnim zazwyczaj podajemy desery lodowe, zaś w innym czasie uciekamy się do eksperymentowania w kuchni. Desery można podzielić na kilka grup – niezależnie, który rodzaj wybierzemy musimy pamiętać o czystości dodawanych produktów! Wiele z nich nie jest poddawana obróbce termicznej.
- desery z mąki, mogą to być pierogi z owocami, naleśniki, racuszki, makarony z owocami lub owoce w cieście
- desery z kasz, kasze podawane z owocami i bitą śmietaną, oraz zapiekanki ryżowe
- desery owocowe niezestalone, owoce, surówki z owoców , owoce pieczone podawane z sosami lub kremami
- desery zestalone na zimno, zazwyczaj desery z dodatkiem żelatyny, galaretki owocowe lub mleczne, musy oraz kremy owocowo-śmietankowe
- desery zestalone na gorąco, kisiele, budynie, suflety, mleczka
- desery lodowe, sorbety owocowe, śmietankowe, kremowe
- desery z ciast, wszystkie rodzaje ciast , placków i kołaczy
Należy pamiętać, aby owoce przed użyciem do deserów starannie umyć, ponieważ większość z nich jest spryskiwanych substancjami chemicznymi. Desery z reguły zawierają dużo substancji odżywczych ze względu na zawarte w nich sole mineralne, witaminy i cukry.
Do deserów bardzo często dodajemy bakalie, ale trzeba pamiętać że podnoszą one kaloryczność słodkości. Jabłka oraz inne owoce, które po obraniu zmieniają kolor należy zaraz skropić sokiem z cytryny. Świeże owoce kiwi i ananasa nie mogą być dodane do galaretki, ponieważ ta nie stężeje.
Bardzo ważny jest również sposób podania - odpowiednia zastawa oraz wygląd deseru z pewnością wpłyną na wrażenia estetyczne częstowanych gości. Desery powinno przygotowywać się tuż przed podaniem, aby nie straciły swoich bogatych walorów – chyba, że przepis dyktuje nam co innego. Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale lodów rozmrożonych nie wolno ponownie zamrażać.
Deser podany po obiedzie jest wspaniałym zwieńczeniem całego posiłku!
karola25