Dieta dla zdrowia i młodości

Wszyscy szukamy skutecznego sposobu na długą młodość i zdrowie. Jeden z nich podsuwa nam w swojej nowej książce Bożena Żak-Cyran.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Dieta dla zdrowia i młodości
         "Kuchnia zdrowia i młodości" to przepisy i porady dla tych, którzy chcą się odżywiać zdrowo,ale nie nudno, racjonalnie, ale nie niesmacznie. Autorka jest z zawodu dietetykiem, posiada więc wprawę w przygotowywaniu różnorodnego jadłospisu. Dieta , którą proponuje składa się z pełnowartościowych dań, które pomagają zachować prawidłowe funkcje organizmu - odporność na infekcję, prawidłowe krążenie, dobrą przemianę materii. We wstępie zastrzega jednak, że nie jest to dieta na tydzień lub miesiąc - działa, kiedy stosujemy ją na stałe. Książka zawiera rady i przepisy, które sprawią, że nie będziemy chcieli zrezygnować z tego rodzaju odżywiania.

        W pierwszej części swojej ksiażki autorka pragnie zapoznać czytelnika z kilkoma zasadami, które pozwolą zrozumieć, dlaczego warto się zdrowo odżywiać, jaki związek istnieje pomiędzy posiłkami a naszym samopoczuciem, a także jak przyrządzać i komponować to, co potem ma się znaleźć na naszym talerzu. Dodatkowo, Bożena Żak-Cyran przekonuje czytelników, że na prawidłowo zestawiony posiłek powinna mieć również wpływ aktualna pora roku, o czym często zapominamy. Autorka opisuje nie tylko co i dlaczego jest dla nas zdrowe, pochyla sie również nad praktyczną stroną gotowania, wprowadzając część pod tytułem:  Rady pozwalające skrócic czas przygotowania posiłków, a takze pisząc o tym, jak powienien wyglądać i z czego być zrobiony podstawowy sprzęt kuchenny.

       Przepisy podzielone zostały na dziesięć grup, co pozwala czytelnikom na łatwiejsze i szybsze znalezienie przepisu, którego szukają. Są tu między innymi zupy, kasze, sosy, kotlety, dział z warzywami, potrawami fermentowanymi, deserami i pastami. Dla ułatwienia przy każdym przepisie podany jest czas potrzebny do jego przygotowania, a dla urozmaicenia - każda receptura zawiera dodaną przez autorkę ciekawostkę dotyczącą tej potrawy.

       Zdrowe odżywianie stało się modą. Moda, jak wiadomo, ma to do siebie, że szybko przemija. Bożena Żak-Cyran chce nas przekonać, że pełnowartościowa żywność nie powinna być modą, ale świadomym wyborem, który zamieni sie w trwały styl życia.