Jak schudnąć od myślenia

Książka "Dieta dr Beck - myślenie wyszczuplające" przedstawia nową metodę wspomagającą odchudzanie - terapię kognitywną.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Jak schudnąć od myślenia
Odchudzanie kojarzy się nam głównie z  wyrzeczeniami. Walka o zgubienie zbędnych kilogramów to walka z pokusami, głodem, własnymi słabościami i myślami o efekcie jo-jo. Według dr Jutith S. Beck na tym polega cały problem - na złym nastawieniu.

Książka "Dieta dr Beck - myślenie wyszczuplające" przedstawia nową metodę wspomagającą odchudzanie - terapię kognitywną. Program ten opiera się na dwóch zasadach: zmianie zachowania i zmianie sposobu myślenia. Wiele osób wie,jak postępować będąc na diecie, jednak sama wiedza nie wystarczy, jeśli brakuje nam motywacji, jeśli męczymy się stosując nowe zasady od żywiania. Dr Beck twierdzi,że to nie nowe odżywianie jest najbardziej męczące,ale nasze spojrzenie na nie, które wocuje złym nastawieniem. Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie swoich złych myśli,tzw. myśli sabotujących, i nauczenie się odpowiednich reakcji,co pozwoli zapanować nad nimi. Pomóc ma w tym sześćiotygodniowy program opracowany przez autorkę.

Dr Beck po kolei wymienia i opisuje wszystko, co sprawia,że jemy ponad miarę: mylenie głodu z zachcianką, "zajadanie" stresów, nieprzestrzeganie diety,kiedy tylko następuje utrata wagi - to wszystko powoduje, że jemy nawet, kiedy tego nie potrzebujemy.

 W kolejnych rozdziałach, dzień  po dniu, autorka wymienia zadania, które czytelnik powinien wykonać, rady, które pomogą mu zmienic swoje nastawienie, a także przypomina o korzyściach, jakie płyną ze zdrowej utraty wagi.Co więcej, książka nie kończy sie na opisie tych sześciu tygodni - autorka wie, że ważna jest nie tylko utrata wagi, ale również jej utrzymanie. Dlatego końcowy rozdział poświęcony jest poradom, jak poradzić sobie po zakończeniu diety.

Największą zaletą terapii kognitywnej nie jest chyba tylko i wyłącznie zrzucenie wagi. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę sposobu myślenia, który dotyczy nie tylko odżywiania,ale wsyzstkich ważniejszych sfer naszego życia.

Dieta dr Beck - myślenie wyszczuplające
Wydawnictwo WAB