Dieta? Tak, ale z głową.

  • 1

W Internecie można znaleźć miliony diet, a prawie wszystkie z nich są tymi cudownymi. Nie dajmy się zwariować i podejmujmy mądre decyzje żywieniowe.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Dieta? Tak, ale z głową.
fot. Fotolia

Bez wyjątku, każdy człowiek do życia potrzebuje tych samych, podstawowych składników, takich jak: białka, tłuszcze, czy węglowodany. Tylko zbilansowana i kompletna dieta zapewni prawidłowe i zdrowe funkcjonowanie organizmu. Wykluczanie choćby jednego ze składników, spowoduje zaburzenia naturalnych mechanizmów.

Diety wykluczające podstawowe filary zdrowego odżywiania, mówiąc dosłownie, są niebezpieczne. Za przykład, podam bardzo popularną dietę Dukana. W pierwszej fazie nie dostarczamy węglowodanów i tłuszczów, spożywamy jedynie białka. Takie proporcje są nienaturalne i niezrozumiałe dla naszego organizmu. Węglowodany, to główne źródło energii dla mózgu i mięśni. Tłuszcze natomiast, odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego. Zbyt duże ilości białka prowadzą do zakwaszenia organizmu, co wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet poważnych powikłań.

Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się diety monoskładnikowe, polegające na spożywaniu tylko i wyłącznie jednego produktu przez określony czas. Przykład: dieta kapuściana, czy cytrusowa.
Pamiętajmy także o tym, że każdy z nas jest inny. To co jest skuteczne u jednych, nie musi przynosić spektakularnych efektów u innych. Każdy z nas prowadzi inny tryb życia, mamy różną przemianę materii, a także różnimy się w kwestiach tolerancji, czy nietolerancji pokarmowych. To, co z pozoru jest bezpieczne i zdrowe dla większości, może okazać się niebezpieczne dla jednostek. W myśl tej zasady, nie ma czegoś takiego, jak uniwersalna dieta cud.

Nie każdy może sobie pozwolić na wizyty u dietetyka. Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach nie jest to konieczne. Ważne, by słuchać naszego organizmu i obserwować reakcje na różne zabiegi, jakie mu fundujemy. Dając się manipulować skutecznością szablonowych diet, tracimy czas, pieniądze i zdrowie.


Naucz się jak skomponować zdrową dietę >>>